Αιώνιος νικητής ο Ναδάλ

Το τρόπαιο στο Masters της Ρώμης πανηγυρίζει ο Ραφαέλ Ναδάλ μετά τη νίκη του επί του Ρότζερ Φέντερερ με 2-0 σετ. Το έκτο τρόπαιο για τη χρονιά κατέκτησε ο Ναδάλ που νίκησε τον Φέντερερ με 2-0 σετ (6-1, 6-3). Μετά από 1 ώρα και 9 λεπτά ο Ναδάλ αναδείχθηκε νικητής στη Ρώμη. Ο Φέντερερ έδειξε ένα πολύ διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με τις υπόλοιπες αναμετρήσεις του τουρνουά. Πάρτι έκανε ο ισπανός στον αντίπαλό του που δείχνει ότι
είναι σε εξαιρετική φόρμα εν όψει του Roland Garros. Παίζοντας πολύ επιθετικά και πειθαρχημένα ήταν ο κυρίαρχος του κορτ. Ο Φέντερερ που δεν είχε χάσει σετ σε όλη τη διοργάνωση δεν μπόρεσε να αντιδράσει, χωρίς να έχει ψυχολογία να γυρίσει το ματς. Πήρε ο πρώτο γκέιμ του τελικού, όμως στη συνέχεια ο Ναδάλ έκανε ένα εκπληκτικό σερί 9-0, κατακτώντας το εναρκτήριο σετ. Στο δεύτερο σετ που ο Φέντερερ πέτυχε το πρώτο του μπρέικ και μείωσε σε 5-3, όμως ο Ναδάλ ήταν επιβλητικός και έφτασε στη νίκη με 6-3.  Ο ισπανός αριστερόχειρας κατέκτησε τον 6ο του τίτλο στη σεζόν (σε 8 σερί τελικούς), τον 56ο της καριέρας του και 41ο στο χώμα.