Αήττητη η Γαλλία, 68-64 την Τουρκία

20:02 7/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Κάτι από... Βελιγράδι θύμισε η αναμέτρηση της Γαλλίας με την Τουρκία στο Βίλνιους για τη 2η φάση των ομίλων του Ευρωμπάσκετ. Οι τρικολόρ ήταν μπροστά στο σκορ με διαφορά δέκα πόντων στα τελευταία λεπτά, όμως οι τούρκοι έκαναν το comeback και λίγο έλειψε να κλέψουν τη νίκη. Αυτό που δεν είχαν ήταν ένας... Διαμαντίδης να βάλει το κρίσιμο τρίποντο κι έτσι γνώρισαν τελικά τη νίκη με 68-64. Οι τούρκοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και στο
5` ήταν μπροστά με 8 πόντους (10-2) χάρη σε δύο τρίποντα του Ονάν.Οι γάλλοι σταδιακά ισορρόπησαν το σκορ και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες ήταν κοντά με τους τρικολόρ να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα (27-31, 20`) με τον Νικολά Μπατούμ να είναι πρώτος σκόρερ (13 πόντοι στο ημίχρονο).Ο Πάρκερ ανέλαβε πρωτοβουλία στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και η Γαλλία ξέφυγε (35-43, 24`), οι τούρκοι επέστρεψαν (44-47, 28`), όμως κάπου εκεί κατέβασαν τους διακόπτες και εξαφανίστηκαν για δύο λεπτά, με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα 10-0 οι γάλλοι και να προηγηθούν 57-44 στο 30`.Στην τελευταία περίοδο οι γάλλοι έδειχναν ότι δεν θα κινδυνέψουν (61-52, 36`), όμως τότε ξύπνησε ο Ερσάν Ιλιάσοβα, ο οποίος με ένα προσωπικό ξέσπασμα -και υποδειγματική άμυνα από την υπόλοιπη τουρκική ομάδα- γύρισε το παιχνίδι (61-63, 39`15``).Με τριάντα δευτερόλεπτα στο ρολόι, όμως, ο Τουντσερί αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο που θα έβαζε την Τουρκία μπροστά στο σκορ και στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Πάρκερ αποδείχθηκε ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών (5/6) για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με 68-64.Αξίζει να σημωθεί ότι 10`` από το τέλος, ο Πρέλτζιτς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και μείωσε στον πόντο (64-65), όμως με 4`` να απομένουν, ο ίδιος παίκτης έκανε παράβαση 5`` σε επαναφορά μπάλας και ουσιαστικά καταδίκασε την ομάδα του.