Αλμα ανόδου για ΟΦΗ, 1-0 το Λεβαδειακό

Σπουδαία νίκη που του δίνει μεγάλο πλεονέκτημα για την άνοδο στη Super League πέτυχε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ της Football League, με γκολ του Κάλαϊτζιτς. Με το αποτέλεσμα αυτό, οι κρητικοί αποσπάστηκαν 5 βαθμούς από την ομάδα του Γιάννη Παπακώστα,
5 αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της διαδικασίας του μίνι-πρωταθλήματος. Το ματς δεν επεφύλασσε ιδιαίτερες συγκινήσεις μέχρι το 27ο λεπτό. Σ' εκείνο το σημείο ο Ζορμπάς έβγαλε την μπαλιά για τον Καμπάνταη, ο οποίος βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού και ανατράπηκε από τον Μανώλη Ψωμά.Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα του πέναλτι, ενώ έδειξε και την κίτρινη κάρτα στον αμυντικό των βοιωτών, η οποία ήταν η δεύτερη, με αποτέλεσμα να αποβληθεί από το παιχνίδι. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Κάλαϊτζιτς, νικώντας τον Στρατηλάτη και κάνοντας το 1-0 για τον ΟΦΗ.Αγρια ομορφιά στο β' ημίχρονοΜε την έναρξη της επανάληψης, οι βοιωτοί έχασαν 3 κλασικές ευκαιρίες να φέρουν το ματς στα ίσια. Στο 50' ο Πόποβιτς μετά από ωραία ατομική ενέργεια έξω απ' την περιοχή, εξαπέλυσε ένα σουτ - κεραυνό, το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Βεζυρίδη.Δύο λετπά αργότερα, ο Μπεγκόνια εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, με τον πορτιέρο του ΟΦΗ να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε με τον Τριποτσέρη να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να φέυγει ελάχιστα άουτ.Στο 64' ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του όταν ο Ζορμπάς μπήκε στην περιοχή, έβγαλε τη σέντρα, ο Καμπάνταης έπιασε την κεφαλιά - ψαράκι, με τον Στρατηλάτη να αποκρούει σωτήρια για την ομάδα του. Στο 69' οι κρητικοί απείλησαν ξανά με πλασέ του Παπουλή, όμως ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού είπε και πάλι "όχι".Στο 77ο λεπτό ο Ζουρούδης έπιασε τη γυριστή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής του ΟΦΗ, με τον Βεζυρίδη να εκτινάσσεται και να κρατάει το μηδέν για την εστία του. Ενα λεπτό αργότερα, ο Λεβαδειακός έχασε διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσει και πάλι με τον Ζουρούδη.Ενταση και αποβολή για ΜπουλούτΣτο 80' είχαμε δίλεπτη διακοπή στο ματς, καθώς οι οπαδοί των βοιωτών έριξαν φωτοβολίδα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Καμπάνταη να πέφτει στο έδαφος και να πιάνει το πρόσωπό του.Στη συνέχεια, υπήρξε ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να βγάζει τελικά την κόκκινη κάρτα στον Ερολ Μπουλούτ, αφήνοντας και τον ΟΦΗ με 10 ποδοσφαιριστές.