Αλμα πρόκρισης για τον Παναθηναϊκό, 71-69 την Καντού

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μεγάλο διπλό στην έδρα της Καντού και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στο Top 16 της Euroleague. Οι πράσινοι παρά τις πολλές απουσίες που είχαν, επικράτησαν με 71-69 των ιταλών, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μπράμος, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους με 7 στα 9 τρίποντα!Παρά τις σημαντικές απουσίες του ο Παναθηναϊκός
ξεκίνησε καλά το ματς και είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου. Οι πράσινοι έπαιξαν καλή άμυνα και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό.Με τρίποντο του Μπράμος ο Παναθηναϊκός κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί με τέσσερις πόντους στο τέλος της περιόδου (19-15, 10`).Σε αντίθεση με τα προηγούμενα ματς ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερα ποσοστά στα τρίποντα και με δύο συνεχόμενα από τους Μπράμος και Διαμαντίδη, έκοψε και πάλι τη φόρα των ιταλών, που είχαν ξεκινήσει καλά τη δεύτερη περίοδο (21-25, 13`).Λόγω των περιορισμένων επιλογών, ο Πεδουλάκης αναγκάστηκε να ρίξει στο ματς και τον Μάρκους Μπανκς, ο οποίος στο ντεμπούτο του είχε διάθεση να βοηθήσει και μάλιστα σημείωσε και τέσσερις πόντους, στα λεπτά που αγωνίστηκε στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.Παρότι, όμως, ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να περιορίσει το επιθετικό παιχνίδι των ιταλών και να ελέγξει τα ριμπάουντ (24-11), δεν κατάφερε να περιορίσει για ακόμη μία φορά τα λάθη του. Οι πράσινοι έκαναν 10 λάθη στο πρώτο ημίχρονο και γι` αυτό δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, με την Καντού να ισοφαρίζει σε 34-34 στο 20`.Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Τάμπου έκανε τη ζημιά στον Παναθηναϊκό και η Καντού ξέφυγε με πέντε (42-37). Ωστόσο, οι πράσινοι αντέδρασαν και με σερί 6-0 πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα (43-42).Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες βάδιζαν πόντο - πόντο, με τον Παναθηναϊκό να έχει πάντως προβάδισμα τεσσάρων πόντων, λόγω ενός τριπόντου που σημείωσε ο Μπράμος στην εκπνοή (54-50, 30`).Οι πράσινοι έχασαν, όμως, γρήγορα το προβάδισμά τους και οι ιταλοί με σερί 9-0 προσπέρασαν με 59-54, έξι λεπτά πριν από το φινάλε, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των παικτών του Πεδουλάκη.Ο Μπανκς με καλάθι και φάουλ έβαλε τέλος στο σερί της Καντού και ο Παναθηναϊκός έμεινε μέσα στο ματς (57-59). Ο Μπράμος συνέχισε να πυροβολεί από τα 6.75μ. και με 6 στα 8 ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού. Ο Διαμαντίδης πήρε στη συνέχεια τη σκυτάλη και δύο λεπτά πριν από το φινάλε είχαμε νέα ισοπαλία στο ματς (66-66).Οι πράσινοι στη συνέχεια προσπέρασαν με κάρφωμα του Λάσμε (68-66), ενώ ο Μπράμος παρέμεινε καυτός και 40 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος σκόραρε για έβδομη φορά από τα 6.75 μ. κάνοντας το 71-68.Οι ιταλοί είχαν στη συνέχεια μία στις δύο βολές και ο Παναθηναϊκός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του. Η τελευταία του επίθεση, όμως, δεν ήταν καλοί. Ο Τάμπου, όμως, αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και οι πράσινοι πήραν τη νίκη με 71-69, μία νίκη που τον χρίζει φαβορί για την πρόκριση στο Top 16.