Ανάσανε η Skoda Ξάνθη, σε περιπέτειες ο ΟΦΗ

21:21 7/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με κορυφαίο τον Νικολά Μαρίν (1 γκολ, 2 ασίστ), η Skoda Ξάνθη πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα επικρατώντας με το εμφατικό 3-0, στο... παραδοσιακό επαρχιακό ντέρμπι, του ΟΦΗ στα Πηγάδια. Οι Θρακιώτες ξέφυγαν 6 βαθμούς από τους ουραγούς (ΑΕΚ, Κέρκυρα) και προσπέρασαν τους Κρητικούς που μπλέκουν σε περιπέτειες.Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, που με την επιστροφή του προσφέρει γκολ και
θέαμα σε κάθε εντός έδρας ματς (είχε 7 γκολ σε 13 αγώνες και έχει σκοράρει 7 τέρματα στα δύο τελευταία στα Πηγάδια), εκμεταλλεύτηκε τις πολλές απουσίες του ΟΦΗ, αλλά και τα προβλήματα που προέκυψαν την τελευταία στιγμή (τραυματίας αποχώρησε στο 26' ο Βερόν, δεν ξεκίνησε το παιχνίδι ο Γουναρίδης, λόγω ενοχλήσεων στη μέση στην προθέρμανση, αλλά και ο Παπάζογλου εξαιτίας του τραβήγμαστος στο γαστροκνήμιο) και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη.Μέχρι το 36' οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Πετράκη, που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο τους, αντικαθιστώντας το Νίκο Αναστόπουλο, έκλεισαν τους διαδρόμους και δεν επέτρεπαν στους μεσοεπιθετικούς των γηπεδούχων να μπουν στην περιοχή του Αγριμάκη. Ωστόσο, μέσα σε έξι λεπτά, οι Ξανθιώτες βρήκαν δύο φορές δίχτυα και ουσιαστικά καθάρισαν το ματς από το ημίχρονο.Στο 36' ο Κομεσίδης έβγαλε από αριστερά τη σέντρα, οι αμυντικοί του ΟΦΗ μπερδεύτηκαν, με τον Μαρίν να μπαίνει στη φάση και να ευνοείται από τις κόντρες γράφοντας το 1-0 με πλασέ και αφού η μπάλα κόντραρε στους στόπερ των Κρητικών.Στο 42' ο Μαρίν έβγαλε την ασίστ στον Μάνταλο, ο οποίος με τη σερά του με δυνατό σουτ από πλάγια δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αγριμάκη κάνοντας το 2-0 για την Skoda Ξάνθη.Οι Ακρίτες κλείδωσαν τη νίκη τους στο 61', όταν και πάλι ο κορυφαίος του γηπέδου Μαρίν έβγαλε την σέντρα για τον Ονουάτσι, ο οποίος με κοντινό πλασέ έγραψε το 3-0 από το ύψος του πέναλτι.Οι Κρητικοί στην καλύτερη ευκαιρία τους στο παιχνίδι, στο 72', είχαν δοκάρι με τον Κουτσιανικούλη, ο οποίος μπήκε από τα δεξιά και σούταρε δυνατά στην αριστερή δοκό του Λοντίνγκιν, ενώ ο τερματοφύλακας της Ξάνθης σταμάτησε τον επιθετικό του ΟΦΗ και στις καθυστερήσεις αποκρούοντας το τετ α τετ.