Ανατροπή &προβάδισμα για Ομόνοια!

Μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League απέκτησε η Ομόνοια, η οποία επικράτησε της Σάλτζμπουργκ με σκορ 2-1, στον πρώτο μετάξυ τους αγώνα για τα πλέι οφ της διοργάνωσης. Οι "πράσινοι", παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 3` με γκολ του ’λαν, ανάτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πήραν τη νίκη χάρη σε τέρματα των Φρέντι (35`) και Λεάντρο (45` + 2`). Με 10.000 - και πλέον - οπαδούς στο πλευρό της, η
Ομόνοια υποδέχτηκε στο ΓΣΠ την αυστριακή Σάλτσμπουργκ με στόχο να κάνει το πρώτο βήμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League.Σε ένα ανοιχτό και με πολλές ευκαιρίες αγώνα, οι κύπριοι βρέθηκαν με το καλησπέρα πίσω στο σκορ, όταν μόλις στο 3ο λεπτό ο Λεονάρντο "ταρακούνησε" την άμυνα της Ομόνοιας από δεξιά, και γύρισε στον ’λαν, ο οποίος πλάσαρε σωστά στη γωνία.Ωστόσο στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν το ματς "τούμπα" και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-1 στο σκορ πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.Συγκεκριμένα, το Τριφύλλι ισοφάρισε στο 34`, όταν ο Εφραίμ βρήκε με κάθετη πάσα τον Φρέντι, ο οποίος εκτέλεσε με τη μια στη γωνία του Γκούσταφσον. Ακόμη, δώδεκα λεπτά αργότερα επήλθε η απόλυτη ανατροπή, όταν ο Λεάντρο έπιασε υπέροχο μακρινό το σουτ και σκόραρε για την Ομόνοια.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα των πλέι οφ του Europa League:Λέγκια Βαρσοβίας- Σπάρτακ Μόσχας: 2-2 (3`, 69` Ράντοβιτς - 52`, 71` ’ρι)Εκρανας - Χάποελ Τελ Αβίβ: 1-0 (82` Σαμουσιόβας)Λοκομοτίβ Μόσχας - Σπάρτακ Τρνάβα: 2-0 (34` Γιάνμπαεφ, 37` Μαϊκόν)Βασλούι - Σπάρτα Πράγας: 2-0 (13` Τεμβανγιέρα, 36` Μιλάνοφ)Ελσίνκι - Σάλκε: 2-0 (18`, 54` Πούκι)Ζεσταφόνι - Μπριζ: 3-3 (59`, 83` Γκελασβίλι, 64` Ντβάλι - 27` Ακπάλα, 30` Ρεφαέλοφ, 73` Χέφκενς)Λίτεξ Λόβετς - Ντιναμό Κιέβου: 1-2 (13` Γιάνεφ - 8` Νίνκοβιτς [πεν.], 77` Ιντέγιε)Αάλεσουντ - ΑΖ Αλκμααρ: 2-1 (14` [πεν.] , 75` Μπαράντες - 31` Μάρτενς)Αούστρια Βιέννης - Γκαζ Μέταν Μέντιας: 3-1 (7` Λιντς 45`, 61` Μπαραζίτε - 24` Μπρέεφελντ)Ομόνοια - Σάλτσμπουργκ: 2-1 (35` Φρέντι, 45` Λεάντρο - 3` ’λαν)Βόρσκλα Πολτάβα - Ντιναμό Βουκ.: 2-1 (32` Κριβοσένκο, 89` Ρέμπενοκ - 58` Νικουλάε)20:30GR Στεάουα Βουκ. - ΤΣΣΚΑ Σόφιας20:30GR Τουν - Στόουκ Σίτι21:00GR Μπεσίκτας - Αλάνια21:00GR Μπουρσασπόρ - Αντερλεχτ21:00GR Νόρτζελαντ - Σπόρτινγκ Λ.21:00GR Σλασκ - Ραπίντ Βουκ.21:45GR Ρόζενμποργκ - ΑΕΚ Λάρνακας21:15GR Σταντάρ Λιέγης - Χέλσινγκμποργκ21:30GR Μέταλιστ Χάρκιβ - Σοσό21:30GR Φούλαμ - Ντνίπρο21:30GR Ανόβερο - Σεβίλη21:30GR Ερυθρός Αστέρας - Ρεν21:45GR Νασιονάλ - Μπέρμιγχαμ21:45GR Σάμροκ Ρόβερς - Παρτιζάν Βελιγραδίου21:45GR Σλόβαν Μπρατισλάβας - Ρόμα21:45GR Ντιφερντάνζ- Παρί Σεν Ζερμέν21:45GR Χαρτς - Τότεναμ21:45GR Μάριμπορ - Ρέιντζερς22:00GR Αθλέτικ Μπιλμπάο - Τραμπζονσπόρ22:00GR Λάτσιο - Ραμποτνίτσκι22:05GR Σέλτικ - Σιόν22:05GR Ριντ - Αϊντχόβεν23:00GR Ατλέτικο Μαδρίτης - Βιτόρια Γκιμαράες23:00GR Μπράγκα - Γιουνγκ Μπόις