Ανετα ο Πανιώνιος τον ΠΑΟΚ

21:04 5/2/2012 - Πηγή: Sport.gr
Στην πρώτη περίοδο παίχτηκε κακό μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες και το σκορ να μένει πολύ χαμηλά.Ο ΠΑΟΚ είχε το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα με 11-10, αλλά στη δεύτερη περίοδο, ο Πανιώνιος κυριάρχησε στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν την επαφή τους με το καλάθι και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 10 πόντους (25-15, 16`).Ο Δικέφαλος, πάντως, μάζεψε τη διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου,
χάρη στην καλή εμφάνιση του Ντικούδη (34-28, 20`).Στην τρίτη περίοδο, όμως, πιστοποιήθηκε η ανωτερότητα του Πανιωνίου, ο οποίος κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του και να γίνει αφεντικό στο ματς (52-41, 30`).Ο ΠΑΟΚ ήταν πια αναγκασμένος να... φορτσάρει, αν ήθελε να αλλάξει τη μοίρα του στα δέκα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ο Πανιώνιος, όμως, άντεξε στην πίεση, είχε καλές επιλογές στην επίθεση και δεν επέτρεψε στο Δικέφαλο να κάνει ντέρμπι το ματς.Μπατής και Κις σημείωσαν κάποια κρίσιμα καλάθια, με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να φτάσει εύκολα στο τελικό 69-59 και να παραμείνει στην τετράδα. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ, με τους 22 πόντους που έχει, δεν έχει εξασφαλίσει ακόμη τη συμμετοχή του στα πλέι οφ.