Αγγαρεία και... 1-0 για τον Ολυμπιακό, 77-63 τον Απόλλωνα Πατρών

Ενας νωθρός και άστοχος (3/22 τρ.) Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στον αξιόμαχο Απόλλωνα Πατρών, αλλά σοβαρεύτηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε με 77-63 στο ΣΕΦ, κάνοντας παράλληλα το 1-0 στην σειρά, για την Α' φάση των πλέι οφ της Α1. Την Παρασκευή (24/5) το δεύτερο ματς της σειράς στο κλειστό της Περιβόλας.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μπαρτζώκα ο Πάουελ, που σταμάτησε στους 18 πόντους, με άξιο συμπαραστάτη
τον Σπανούλη, που πέτυχε 10. Από το συγκρότημα του Βετούλα διακρίθηκε ο Πέτροβιτς-Στεργίου, που πέτυχε 14 πόντους.Με τον Πάουελ να ξεκινάει... ζεστός την αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-5, στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, με ηγέτη στην επίθεση τον Πέτροβιτς, κατάφεραν στην συνέχεια να πάρουν το προβάδισμα με 11-10.Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου, με τον Πάουελ να ισοφαρίζει σε 18-18 για τους γηπεδούχους.Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, αφού οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τις λύσεις στην επίθεση (27-26).Με επιμέρους σκορ 9-2, η ομάδα του Μπαρτζώκα ξέφυγε με οκτώ (36-28), αλλά σε εκείνο το σημείο το συγκρότημα του Βετούλα αντέδρασε και με ένα δικό του 8-5, μείωσε σε 36-41. Ο Λιανός, με τρίποντο, έστειλε τους πατρινούς στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -4 (39-43).Το... ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 11 (58-47), αλλά τον Απόλλωνα να αντιδράει για άλλη μία φορά στον αγώνα και με επιμέρους σκορ 7-2, να πηγαίνει στο τέταρτο δεκάλεπτο στο -6 (56-62).Οι πατρινοί ξεκίνησαν πολύ καλά το τέταρτο δεκάλεπτο, μειώνοντας την διαφορά στους τρεις (59-62). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση για τους ερυθρόλευκους ο Χάινς, ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους, τους έδωσε... αέρα οκτώ πόντων (67-59).Στην συνέχεια, οι πρωταθλητές Ευρώπης έσφιξαν την άμυνα τους και "καθάρισαν" την υπόθεση νίκη, με τον Περπέρογλου να γράφει, με τρίποντο, το τελικό 77-63.Τα δεκάλεπτα: 18-18, 25-21, 19-17, 15-7.