Ανοιξε τα φτερά του ο Γιάννου, πέταξε ο ΠΑΟΚ

Ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ ανήκει το πρώτο μέρος, καθώς η ομάδα του Μπόλονι, που αναπτυσσόταν κυρίως από αριστερά με Λίνο-Σταφυλίδη, επέβαλλε το ρυθμό της, δημιούργησε ευκαιρίες και σημείωσε δύο τέρματα. Ο ΟΦΗ επέλεξε να περιμένει, όπως συνηθίζει να κάνει ο Αναστόπουλος, για να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, αλλά δεν του βγήκε η τακτική και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Ο Σαλπιγγίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 10', αλλά ο Βεζυρίδης απόκρουσε σωτήρια, ενώ στο 15' ο
Ιβιτς είχε μία ακόμα καλή στιγμή.Τρίτη και φαρμακερή όμως, αφού στο 24' ο Γιάννου, που για πρώτη φορά ξεκίνησε βασικός, εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Βεζυρίδη σε σουτ του Φωτάκη και άνοιξε το σκορ στο 24', σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με το Δικέφαλο. Γκαρσία, Φωτάκης και Ιβιτς ήλεγχαν το κέντρο, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε την κατοχή (63-37 το ημίχρονο) και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε καθόλου, με εξαίρεση ένα αδύναμο σουτ του Μπούρμπου στο 37'. Αντίθετα, ένα λεπτό αργότερα ο Γιάννου σημείωσε και δεύτερο γκολ (το σουτ κόντραρε και ξεγέλασε τον Βεζυρίδη), κλειδώνοντας τη νίκη.Μέχρι τα μισά της επανάληψης, ο ΠΑΟΚ είχε τα ηνία, διατηρώντας την καλή του κυκλοφορία, ωστόσο οι αλλαγές του Αναστόπουλου, που ανακάτεψε την τράπουλα, (έριξε στη μάχη Ζόρντι Λόπες, Βερόν και πέρασε κορυφή τον Σίσιτς) βοήθησαν κι ο ΟΦΗ έγινε πιο επιθετικός, ισορροπώντας το ματς. Στο 55' άγγιξε το γκολ, αλλά ο Κρέσιτς απόκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στο 65' είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Παπουλή να σημαδεύει το δοκάρι και τον Λόπες να πλασάρει άουτ σε κενή εστία. Στο ενδιάμεσο πάντως ο Δικέφαλος είχε απαντήσει με καλά σουτ των Ιβιτς και Σαλπιγγίδη.Ο σέρβος πάντως τραυματίστηκε και εκφράζονται ανησυχίες για τη συμμετοχή του για το ματς με την Ουντινέζε. Ο ΠΑΟΚ έχασε τη συνοχή του στο κέντρο και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ. Ηταν άτυχοι όμως, αφού στο 77' ο Παπουλής σημάδεψε εκ νέου το δοκάρι, ενώ και ο Κρέσιτς είχε κι άλλη σωτήρια επέμβαση σε κεφαλιά του Ταυλαρίδη στο 80'. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του ΟΦΗ, που δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι και οι φιλοξενούμενοι, που έριξαν ταχύτητα στο τέλος, επιστρέφουν στη Θεσσαλονίκη με τους τρεις βαθμούς της νίκης.