Ανοιξε το... σκορ ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 83-67 του Πανιωνίου στο ΣΕΦ κι έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Α1, όμως το τελικό +16 δεν είναι ενδεικτικό του παιχνιδιού και δεν αποδίδει δικαιοσύνη στην προσπάθεια των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα.Οσο είχαν δυνάμεις οι Ξανθόπουλος και Κις, οι κυανέρυθροι πίεζαν ασφυκτικά τον Ολυμπιακό και μέχρι το 25' του είχαν βάλει δύσκολα.
Το βάθος και η συνολική ποιότητα του ρόστερ των γηπεδούχων, όμως, όσο περνούσε η ώρα έκαναν τη διαφορά και γι' αυτό η διαφορά άνοιξε στο τελευταίο δεκάλεπτο.Στο 23', το σκορ ήταν 47-45, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει προβλήματα σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο. Οι περιφερειακοί του Πανιωνίου, με τους Ξανθόπουλο και Κις να πρωταγωνιστούν και τον Ντίμπλερ να βοηθάει, είχαν το πάνω χέρι και μόνο μέσα στη ρακέτα υπερτερούσαν οι ερυθρόλευκοι με τον Ντόρσεϊ να μην έχει αντίπαλο.Οταν ειδικά ο Σαρικόπουλος βγήκε με πέντε φάουλ πολύ νωρίς (στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 20λέπτου), ο αμερικανός σέντερ έκανε πάρτι κάτω από τα καλάθια, ήταν όμως η κούραση των κοντών του Πανιωνίου που έπαιξε καθοριστικό ρόλο.Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, πίεσαν σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 20-9 βρέθηκαν στο +13 στο 30' (67-54), ενώ η διαφορά έφτασε στο +18 (72-54) στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου.Ακόμα κι έτσι, όμως, ο Πανιώνιος -προς τιμήν του- δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι και δεν άφησε τους γηπεδούχους να κάνουν πάρτι. Αντίθετα, με τον Ιωάννου να παίρνει όλες τις επιθέσεις στο τέλος μείωσαν στο τελικό 83-67.