Αποκλεισμός σοκ για τον Ναδάλ

Ο Στιβ Νταρσίς νίκησε τον Ραφαέλ Ναδάλ με 3-0 σετ και απέκλεισε τον ισπανό τενίστα από τον 1ο γύρο του Wimbledon.Ο ισπανός τενίστας δεν εμφανίστηκε έτοιμος στην πρεμιέρα του 3ου Grand Slam της σεζόν και μετά την ήττα του με 3-0 σετ (7-6, 7-6, 6-4) από τον βέλγο αντίπαλό του αποχαιρέτισε νωρίς τη διοργάνωση. Σημαντικότερη νίκη μέχρι στιγμής στην καριέρα
του για το Νο 135 της παγκόσμιας κατάταξης.Σε κάκιστη μέρα βρέθηκε ο 27χρονος τενίστας από την Μαγιόρκα, με το πρόβλημα στο γόνατο να φαίνεται να τον επηρεάζει εκ νέου. Ο 8 φορές πρωταθλητής του Roland Garros έδειξε ότι το γρασίδι παραμένει ακόμη ο αδύναμος κρίκος του, καθώς δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει στο παιχνίδι. Αυτός ήταν ο πιο γρήγορος αποκλεισμός σε Grand Slam για τον ισπανό.Εκπληκτικός αγώνας για τον Νταρσίς, ο οποίος συμμετέχει για 4η φορά στην καριέρα του στο Wimbledon, μετρώντας δύο αποκλεισμούς από τον 1ο γύρο (2008 και 2012) και έναν στον 2ο γύρο (2009). Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστες κρατούσαν το σερβίς τους με τον Νταρσίς να πετυχαίνει το μπρέικ για το σετ. Ομως ο Ναδάλ απάντησε οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ όπου ο βέλγος επικράτησε με 7-4. Στο δεύτερο σετ η εικόνα παρέμεινε η ίδια με τους δύο αντιπάλους να ανταλλάσσουν πόντους. Ο Ναδάλ πέτυχε το μπρέικ στο 11ο γκείμ και σέρβιρε για το σετ. Ομως ο Νταρσίς με ακόμη ένα μπρέικ οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ, το οποίο τελικά κατέκτησε. Ο βέλγος έχοντας με το μέρος την ψυχολογία, αλλά και την αγωνιστική διαύγεια έκανε ένα πολύ καλό τρίτο σετ, εγκλωβίζοντας τον αντίπαλό του. Ο Ράφα που αντιμετώπισε προβλήματα με το γόνατό του δεν επανήλθε στο παιχνίδι και έτσι ο Νταρσίς έφτασε στο 6-4. Ο βέλγος πέτυχε 53 γουίνερς έναντι 32 του ισπανού με τους δύο παίκτες να σημειώνουν από 24 αβίαστα λάθη. Στον 2ο γύρο του Wimbledon ο Στιβ Νταρσίς θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Λούκας Κούμποτ, που κέρδισε με 3-0 σετ (6-1, 7-5, 6-2) τον Ιγκόρ Αντρέεφ.