Αποκλείστηκε (και) η Βραζιλία από τα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, καθώς ηττήθηκε 0-2 από την Παραγουάη στα πέναλτι

Συνεχίστηκαν οι εκπλήξεις στο Κόπα Αμέρικα της Αργεντινής, καθώς μετά τον πρόωρο αποκλεισμό της διοργανώτριας χώρας από την Ουρουγουάη, ήρθε η σειρά της Βραζιλίας, η οποία έμεινε έξω από τα ημιτελικά, χάνοντας με 0-2 στη διαδικασία των πέναλτι από την Παραγουάη, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να λήγει 0-0. Στον ημιτελικό η ομάδα του Μαρτίνο Χεράρδο θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Χιλή- Βενεζουέλα. Η σελεσάο ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε όμως την ατυχία να πέσει πάνω σε έναν εξαιρετικό
Βιγιάρ, ο οποίος δεν άφησε τους βραζιλιάνους να μετατρέψουν σε γκολ, έστω μία από τις πάμπολλες ευκαιρίες που δημιούργησαν.Η Βραζιλία μπήκε πολύ επιθετικά στο ματς κι από πολύ νωρίς επέβαλε τον ρυθμό της στην Παραγουάη, η οποία περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Στο 27' ο Ρομπίνιο έστρωσε στον Νεϊμάρ, ο οποίος έκανε το πλασέ, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.Πέντε λεπτά αργότερα ο Λούσιο έκανε την προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάντος, όμως ο Βιγιάρ απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας το μηδέν για την εστία του. Στο 49ο λεπτό ο Πάτο έβγαλε την κάθετη πάσα στον Νεϊμάρ, ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Αλκαζάρ να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή.Στο 68' η σελεσάο έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Γκάνσο σούταρε έξω απ' την περιοχή, ο Βιγιάρ απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε το δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.Στο 73' ο Πάτο έκανε το κοντρόλ με το στήθος, μπήκε στη μικρή περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο πορτιέρο της Παραγουάης με αυτοθυσία έσωσε άλλη μια φορά την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.Στο 82ο λεπτό και μετά από πάσα του Ρομπίνιο, ο Πάτο βγήκε τετ α τετ με τον Βιγιάρ, ο οποίος για άλλη μια φορά κατέβασε τα ρολά. Δύο λεπτά αργότερα, ο άσος της Μίλαν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φρεντ έπιασε την κεφαλιά και πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα της Παραγουάης, ο Μπαρέτο έδιωξε πάνω στη γραμμή με το κεφάλι.Η παράτασηΣτην παράταση η κούραση εμπόδισε τους βραζιλιάνους να δημιουργήσουν φάσεις για να σκοράρουν, με αποτέλεσμα η Παραγουάη να αναθαρρήσει και να πιστέψει πως μπορεί να πάρει την πρόκριση.Στο 102ο λεπτό, παίκτες των δύο ομάδων ήρθαν στα χέρια, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να αποβάλλει τους πρωταγωνιστές της σύρραξης, Αλκαράζ (Παραγουάη) και Λούκας (Βραζιλία) με απευθείας κόκκινη κάρτα.Η μοναδική ευκαιρία στην παράταση σημειώθηκε από την Παραγουάη στο 117', όταν ο Βαλντέζ έπιασε το μονοκόμματο σουτ έξω απ' την περιοχή, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ απ' το δεξί δοκάρι του Ζούλιο Σέζαρ.Τα πέναλτιΒραζιλία: Eλάνο... ΑΟΥΤΠαραγουάη: Μπαρέτο... ΑΟΥΤΒραζιλία: Σίλβα... Aποκρούει ο Βιγιάρ!Παραγουάη: Eστιγκαρίμπια... ΓΚΟΛΒραζιλία: Αντρέ... ΑΟΥΤΠαραγουάη: Ριβέρος... ΓΚΟΛΒραζιλία: Φρεντ... ΑΟΥΤ