Απομακρύνεται η Ξάνθη, βυθίζεται ο Πλατανιάς

19:07 2/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με γκολ των νεαρών παικτών της Ράνου και Μάνταλου, η Skoda Ξάνθη νίκησε 2-0 τον Πλατανιά στα Πηγάδια και ξέφυγε 9 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Παραπαίει η κρητική ομάδα, που έμεινε για 8ο ματς χωρίς νίκη και κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό.Η Skoda Ξάνθη μπήκε
καλύτερα στο παιχνίδι και στο 13' από σέντρα του Σμιθ, ο Ράνος έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ με κεφαλιά, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα από εκτέλεση φάουλ του Μαρίν, ο Βάλλας ξεμαρκαρίστηκε και με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.Μετά το μισάωρο, ο Πλατανιάς ανέβασε την απόδοσή του και στο 39' ο Μαραγκουδάκης από κάθετη του Ναζλίδη βρέθηκε φάτσα με το γκολ, αλλά ο Λοντίγκιν του είπε "όχι", ενώ στο 45' και πάλι από μπαλιά του Ναζλίδη, ο Αναστασάκος καθυστέρησε χαρακτηριστικά να πλασάρει και τον πρόλαβε να τον κόψει ο Κομεσίδης αρχικά κι εν συνεχεία ο Βάλλας.Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για τους Θρακιώτες, καθώς στο 54' ο Κομεσίδης έβγαλε κάθετη στον Ράνο, ο οποίος με σουτ από από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Κηπουρό και έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του νεαρού επιθετικού στη δεύτερη συμμετοχή του στη Σούπερ Λίγκα. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι Χανιώτες, η Ξάνθη πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Τζανής ανέτρεψε τον Μάνταλο και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο... παθών εκτέλεσε εύστοχα, μολονότι ο Κηπουρός έπεσε στην σωστή γωνία και έδωσε σαφές προβάδισμα στους Θρακιώτες στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης.Ο Αναστασιάδης προσπάθησε με αλλαγές να διαφοροποιήσει την εικόνα του παιχνιδιού μήπως και καταφέρει να αποκομίσει κάποιο βαθμολογικό όφελος, όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Λοντίγκιν και δεν κινδύνεψαν. Αν και η ομάδα του Ουζουνίδη κλήθηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ράνου. Πάντως, ο Πλατανιάς δικαιούται να φωνάζει για μια περίπτωση πέναλτι στο 73' σε χέρι του Κομεσίδη, που ίσως έδινε άλλη τροπή στο ματς.