Αρεσε ο Ολυμπιακός, σκόραρε ο Γκρμπιτς

Θετικά δείγματα γραφής στην πρώτη του φιλική αναμέτρηση για τη νέα σεζόν άφησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε με 2-1 την Πολόνια Βαρσοβίας το απόγευμα της Τρίτης (19/7) στο Γιένμπαχ της Αυστρίας. Τα γκολ πέτυχαν οι Γκρμπιτς (2`) και Φουστέρ (59`), πλήγμα αποτέλεσε ωστόσο ο Μιραλάς που αποχώρησε με τραυματισμό στο αριστερό γόνατο. Οι ερυθρόλευκοι, οι
οποίοι χρησιμοποίησαν δύο διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο, έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο απέναντι στους πολωνούς, κυκλοφόρησαν τη μπάλα στο γήπεδο, πίεσαν τον αντίπαλο και παρουσίασαν συνοχή.Κοστάντσο στον άσο, Χαβίτο στα δεξιάΤο ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τα χρώματα του Ολυμπιακού πραγματοποίησαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης τρεις παίκτες των ερυθρολεύκων (Κοστάντσο, Χαβίτο, Γκρμπιτς). Αναλυτικά, ο Ερνέστο Βαλβέρδε επέλεξε τον Κονστάνσο στην εστία, τους Γκαλίτσιο, Τοροσίδη, Παπαδόπουλο και Χολέμπας στην άμυνα, τους Ουρτάδο-Σουμπίνιο στον άξονα, τους Ριέρα και Χαβίτο στις δύο πτέρυγες ενώ σε ελύθερο ρόλο πίσω από τον Πάντελιτς χρησιμοποιήθηκε ο Γκρμπιτς.Ποδαρικό με γκολ για ΓκρμπιτςΙδανικό ξεκίνημα στην καριέρα του με τους πειραιώτες έκανε ο σέρβος μεσοεπιθετικός, Πετρ Γκρμπιτς, ο οποίος ήταν εκρηκτικός και πέτυχε το παρθενικό του γκολ στο 2`, όταν έκλεψε την μπάλα λίγο κάτω από την σέντρα και με εύστοχο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του πορτιέρο της Πολόνια.Στο α` μερος, ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά ορεξάτος και κυκλοφόρησε την μπάλα κυρίως από την αριστερή πτέρυγα, όπου δέσποζαν οι Ριέρα και Χολέμπας. Είχε καλές αλληλοκαλύψεις και δημιούργησε ορισμένες καλές φάσεις όπως το σουτ του Σουμπίνιο στο 28`, που βρήκε το κάθετο δοκάρι του Γκλίβα και το πλασέ του Πάντελιτς στο 44` που πέρασε μόλις άουτ.Στα ίσα με πέναλτι οι πολωνοίΟ Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου 45λεπτου και ενδεικτικό είναι ότι είχε τουλάχιστον έξι αξιόλογες ευκαιρίες να σκοράρει (ενώ η πολωνοί μόνο δύο). Ωστόσο, στο 34` λεπτό, οι ερυθρόλευκοι ισοφαρίστηκαν με πέναλτι του Κοουτίνιο, ύστερα από παράβαση (χέρι) στην οποία υπέπεσε ο Ουρτάδο. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου οι πολωνοί αναθάρρησαν, παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός δεν έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού.Οι άλλοι 11 του ΒαλβέρδεΣτο β` μέρος ο Βαλβέρδε άλλαξε πλήρως την ενδεκάδα και έριξε στη μάχη τους: Δασκαλάκη, Μανιάτη, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Τζιμπούρ, Μιραλάς, Παπάζογλου, Φουστέρ, Κάταϊ, Μαρκάνο και Βαλεριάνο. Η ποιότητα της κυκλοφορίας - είναι αλήθεια πως - έπεσε ωστόσο καλά στοιχεία έδειξε ο Κάταϊ, στις δύο πτέρυγες του κέντρου.Προβάδισμα με υπογραφή ΦουστέρΤο πρώτο 15λεπτο του δεύτερου μέρος ήταν νωθρό και η μόνη αξιόλογη στιγμή για τους πρωτσαθλητές ήταν ένα όμορφο τακουνάκι του νεοεισελθόντα Τζιμπούρ. Ωστόσο, τη λύση για τον Ολυμπιακό έδωσε ο Φουστέρ, ο οποίος πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ στο 59`. Συγκεκριμένα,  ύστερα από ασίστ του Νικλητσιώτη, ο ισπανός στόπαρε σωστά και με σουτ έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.