Ασφαιρη και η Τσέλσι στην πρεμιέρα

Ακόμα μία μίνι έκπληξη σημειώθηκε στην έναρξη της φετινής Premier League καθώς ούτε η Τσέλσι κατάφερε να πάρει το τρίποντο στην πρεμιέρα, αφού παρέμεινε στο στείρο 0-0 εκτός έδρας με την Στόουκ. Μετά τις σαββατιάτικες γκέλες των Λίβερπουλ και Αρσεναλ, ακόμα μια διεκδικήτρια του φετινού τίτλου στην Αγγλία ξεκίνησε με το αριστερο τις υποχρεώσεις της στο εγχώριο πρωτάθλημα.Σε ένα ισορροπημένο και χωρίς πολλές φάσεις ματς,
η Τσέλσι δεν μπόρεσε να φύγει με το διπλό από το Britannia Stadium, στο επίσημο ντεμπούτο του Αντρέ Βίλας-Μπόας στο πάγκο των Μπλε.Ο πορτογάλος τεχνικός επέλεξε τον Φερνάντο Τόρες στη βασική ενδεκάδα αφήνοντας τους Ντρογκμπά και Ανελκά στον πάγκο, ωστόσο τόσο ο ισπανός κυνηγός όσο και οι συμπαίκτες του δεν μπόρεσαν να νικήσουν την άμυνα των γηπεδούχων και τον πορτιέρο τους, Ασμιρ Μπέκοβιτς.Στο πρώτο ημίχρονο, η σημαντικότερη στιγμή για τους λονδρέζους ήταν ένα δυνατό σου του Μποζίνγκουα, το οποίο ανάγκασε τον Μπέγκοβιτς να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ ενώ στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 0-1 με δοκάρι του Ανελκά στο 72`.