Ασφαιρος και νέα ήττα για Αστέρα Τρίπολης

Την ήττα με 1-0 γνώρισε και στη δεύτερη φιλική αναμέτρησή του ο Αστέρας στην Τρίπολη, αυτή τη φορά από την Καλλιθέα. Ντεμπουτάρισε ο Εμάνουελ Περόνε, ο Καλτσάς σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο οι Αρκάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν και να απειλήσουν, η κυκλοφορία της μπάλας δεν ήταν καλή, ενώ ανασταλτικά γίνονταν πολλά λάθη. Από λάθος εξάλλου ξεκίνησε και το γκολ της Καλλιθέας με τον Καλτσά να μην συγχωρεί το λάθος του Πετρούση και να πλασάρει εύστοχα
τον Στεφανάκο.Πρέπει να σημειωθεί ωστόσο πως ο Οσκαρ Φερνάντεθ έκανε πολλές δοκιμές και παρέταξε τον Αστέρα με πολλές αλλαγές συγκριτικά με την 11άδα, που ξεκίνησε κόντρα στον Παναιτωλικό.Η είσοδος στο δεύτερο ημίχρονο των Ροτζέριο, Ναβάρο κι Ράγιος, βελτίωσε κάπως την εικόνα των αρκάδων, όμως δεν έλυσε τα προβλήματα στην κυκλοφορία. Ο Αστέρας άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες στο τελευταίο ημίωρο και ειδικά στο διάστημα που αγωνίστηκε με 2 επιθετικούς, τους Περόνε και Ματούσιακ, αλλά, το γκολ δεν ήρθε σε ακόμα ένα ματς.Αστέρας Τρίπολης: Στεφανάκος, Αργυρόπουλος (60’ Σκόνδρας),  Πετρούσης (23’ Λαδάκης), Κωστούλας (60’ Μπαρτολίνι), Πιπίνης (60’ Φορμίκα), Κερ (71’ Ματούσιακ), Χουανίτο (46’ Ουσέρο), Τσουμάγκας (46’ Ροτζέριο), Αρσενίεβιτς (60’ Ράγιος), Τσαμπούρης (46’ Ναβάρο), Μπακασέτας (60’ Περόνε)Καλλιθέα: Τακίδης, Αρκούδας, Βιδάλης, Αρβανίτης, Κουτρουμπής, Καλτσάς, Κατσίκης, Ηρακλής, Μαρουκάκης, Ντακόλ, Πλατέλας