Αθηναϊκός - Εσπερίδες ο τελικός του Κυπέλλου

22:18 6/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Με την Λολίτα Λύμουρα να πραγματοποιεί μια από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις, πετυχαίνοντας 20 πόντους με 1/1 ελ. βολές, 5/8 δίποντα και 3/4 τρίποντα, ο Αθηναϊκός εξασφάλισε την πρόκρισή του στον τελικό της Κυριακής (8/4).Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με πρωταγωνίστρια την Ντέλβα, έτρεξε ένα σερί 6-0. Την επανεμφάνισή της στο παρκέ με την φανέλα του Αθηναϊκού έκανε η Κατερίνα Σωτηρίου, στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης.Με πέντε συνεχόμενους πόντους της Λολίτας Λύμουρα, ο Αθηναϊκός πήρε κεφάλι για πρώτη φορά στο σκορ, στο πέμπτο λεπτό, με 13-11. Το τέλος
του πρώτο δεκαλέπτου βρήκε τον Αθηναϊκό να προηγείται με 18-14.Με εύστοχο τρίποντο της Κατερίνας Σωτήριου, δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Αθηναϊκός αύξησε το προβάδισμα του στους 10 πόντους (25-15).Επίθεση για... σεμινάριο είχε ο Αθηναϊκός στη δεύτερη περίοδο και με τις Λολίτα Λύμουρα και Ολγα Χατζηνικολάου να βρίσκονται σε εξαιρετική μέρα, τα κορίτσια του Γιώργου Ζευγώλη πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους στο 42-29.Με ένα καλάθι και φάουλ και πέντε συνεχόμενους πόντους της Βλάνη, ο Παναθηναϊκός μείωσε την διαφορά στους επτά (39-46) στο 25'. Αμεση ήταν η απάντηση από την ομάδα του Βύρωνα και με εύστοχο τρίποντο, η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 10 (49-39).Στην συνέχεια, με ένα σερί 5-0 του Αθηναϊκού, η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους (54-39), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει την ομάδα του Βύρωνα να προηγείται με 58-45.Πιο δυναμικά μπήκε στο παρκέ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους οκτώ πόντους (52-60) στο 32', αλλά... μέχρι εκεί.Τελικά, ο Αθηναϊκός πήρε τη νίκη πιο άνετα απ' ότι δείχνει το τελικό 71-61 και θα βρεθεί στο μεγάλο τελικό της Κυριακής (8/4) κόντρα στις Εσπερίδες.Δεκάλεπτα: 18-14, 24-15, 16-16, 13-16.Αθηναϊκός (Ζευγώλης):  Καλέντζου 13 (1), Λύμουρα 20 (1/1, 5/8, 3/4, 6 ασίστ), Χατζηνικολάου 12 (10 ριμπάουντ), Σωτηρίου 5 (10 ριμπάουντ), Κεχαγιά 1, Περοστίγισκα 6, Κυριακοπούλου 8.Παναθηναϊκός (Σιαμαντούρα): Βλάνη 6 (1), Σπαθάρη, Ντέλβα 26, Μαγκλαρα 10, Τσακιρίδου, Χαβαλέ, Σουίρς 7 (1), Κόνιαλη, Κοσμά 9 (14 ριμπάουντ), Σλούκα 3.