Ατλέτικο - Μπάρτσα 1-1 με... Βίγια και Νεϊμάρ!

Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα αναδέχθηκαν ισόπαλες 1-1 στη Μαδρίτη, στον πρώτο τελικό του Σούπερ Καπ. Στις 29/8 η ρεβάνς στη Βαρκελώνη.Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ήταν δύο πρόσωπα που... πρωταγωνίστησαν στο θερινό μεταγραφικό παζάρι. Ο Νταβίντ Βίγια πέτυχε το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα της Ατλέτικο, πληγώνοντας την πρώην του ομάδα, ενώ την απάντηση για τους Καταλανούς την έδωσε ο Νεϊμάρ και μάλιστα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα!Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης
με γκολάρα του Βίγια, ο οποίος με σουτ πάνω στην κίνηση δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Βαλντές, έκανε το 1-0 και στη συνέχεια το πανηγύρισε έξαλλα.Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάρτσα, αν και χωρίς τον Μέσι που αντικαταστάθηκε, πίεσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 66' με τον Νεϊμάρ, ο οποίος μόλις είχε περάσει στο γήπεδο ως αλλαγή.Ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Ντάνι Αλβες.