Μπενφίκα και Τσέλσι στον τελικό

00:00 3/5/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μπενφίκα και Τσέλσι θα είναι οι δύο μονομάχοι που θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στον τελικό του Europa League στις 15 Μαϊου στο Αμστερνταμ. Οι Πορτογάλοι που είχαν ηττηθεί 0-1 στην Τουρκία από τη Φενέρ, επικράτησαν με 3-1 στο Ντα Λουζ και πήραν την πρόκριση για τον τελικό, όπου θα συναντήσουν τους Λονδρέζους που νίκησαν και εκείνοι με τη σειρά τους 3-1 την Βασιλεία στο Στάμφορντ Μπριτζ.Με
το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε η Μπενφίκα στο παιχνίδι και μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ, όταν μετά από γύρισμα του Λίμα, ο Γκαϊτάν με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ντεμιρέλ κάνοντας το 1-0 για τους Πορτογάλους.Οι Τούρκοι έφτασαν στην ισοφάριση με μια τουλάχιστον αυστηρή απόφαση του διαιτητή σε χέρι του Γκαράι, που μάλλον ήταν ακούσιο και εκτός αυτού στο ξεκίνημα της φάσης ο Σο ήταν οφσάιντ.Ο Κάιπ έστειλε στη μια γωνία την μπάλα και στην άλλη τον Αρτούρ ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τη Φενέρ στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης από το σημείο του πέναλτι.Η Μπενφίκα δεν το έβαλε κάτω και πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ στο 35ο λεπτό, με σουτ από τον Καρδόσο, ο οποίος άδειασε δύο αντιπάλους και με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το 2-1 για τους Αετούς της Λισαβόνας.Οι Τούρκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 40' για την ισοφάριση όταν ο Κάτι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.Ενα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά της Μπενφίκα να απειλήσει για το γκολ, με πλασέ του Μάτιτς με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ντεμιρέλ!Οι Αετοί της Λισαβόνας τελικά πέτυχαν το 3-1 που ήταν και σκορ πρόκρισης με τον Παραγουανό στράικερ Οσκαρ Καρδόσο ο οποίος από κοντά και ύστερα από λάθη της τούρκικης άμυνας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντεμιρέλ.Η Φενέρ προσπάθησε να "κλέψει" την πρόκριση στο 80', όταν ο νεοεισελθών Στοχ ελίχθηκε πολύ ωραία μέσα στην περιοχή της Μπενφίκα αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε σωτήρια ο Αρτούρ.Ετσι, οι Αετοί πήραν το εισιτήριο για τον τελικό, για πρώτη φορά μετά από 23 χρόνια, όπου θα αντιμετωπίσουν την Τσέλσι.Μπενφίκα: Αρτούρ, Μάξι Περέιρα, Λουιζάο, Γκαράι, Αντρέ Αλμέιδα, Μάτιτς, Ένσο Πέρες, Γκαϊτάν (93' Ροντρίγκο), Σάλβιο, Λίμα, Όσκαρ Καρντόσο (87' Ουρεταβισκάγια).Φενέρμπαχτσε: Βολκάν Ντεμιρέλ, Γκιοκχάν Γκιονιούλ (61' Μπεκίρ Ιρτεγκιούν), Γιόμπο (75' Στοχ), Εγκεμέν Κορκμάζ, Τσίγκλερ, Σελτσούκ Σαχίν (45' Μεχμέτ Τοπούζ), Κρίστιαν Μπαρόνι, Σαλίχ Ουτσάν, Κάιτ, Τσανέρ Ερκίν, Μουσά Σο.Τη... θύμωσε και... άρπαξε τριάραΗ Βασιλεία μόλις στο 1ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, όταν μετά από λάθος στην άμυνα της Τσέλσι, ο Στρέλερ αμαρκάριστος στα αριστερά της περιοχής επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι!Οχτώ λεπτά αργότερα η Τσέλσι "απάντησε" στις ευκαιρίες όταν ο Τόρες έβγαλε στον Λάμπαρντ μόνο με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά ο αρχηγός της Τσέλσι έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι!Νέα καλή στιγμή για τους Λονδρέζους στο 18' με τον Τόρες που έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, με τον Ζόμερ να πέφτει στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ!Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η Βασιλεία πήρε τα ηνία του ματς και πίεσε την Τσέλσι για να φτάσει στο γκολ. Μπορεί στο 39' να μην τα κατάφερε με τον Σαλάχ να νικιέται από τον Τσεχ, όμως ο επιθετικός της ελβετικής ομάδας πήρε τη... ρεβάνς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν πλάσαρε εύστοχα τον γκολκίπερ της Τσέλσι κάνοντας το 0-1.Το γκολ της Βασιλείας "θύμωσε" τους παίκτες του Ράφα Μπενίτεθ, οι οποίοι βγήκαν... αγριεμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε 9 λεπτά πέτυχαν τρία γκολ τελειώνοντας την υπόθεση πρόκριση.Στο 50' από σουτ Λάμπαρντ έξω από την περιοχή, ο Ζόμερ έπεσε και απέκρουσε, αλλά ο Τόρες πήρε το... ριμπάουντ και με σουτ έφερε το ματς στα ίσια... 1-1.Δύο λεπτά αργότερα Μόουσες και Τόρες άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο πρώτος βγήκε σε θέση βολής και πλάσαρε. Ο Στάινχοφερ με τάκλιν έκοψε, αλλά δεν μπόρεσε να απομακρύνει, με αποτέλεσμα ο Μόουσες με σουτ να κάνει το 2-1.Και στο 59' ο Λάμπαρντ έστρωσε στον Νταβίντ Λουίζ, ο οποίος με έξοχο σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας κάνοντας το 3-1 για την Τσέλσι.Η Βασιλεία, πάντως είχε δοκάρι στο 63' με σουτ του Φράι, και τον Σαλάχ που πήρε το ριμπάουντ, αλλά σούταρε άουτ.  Στο 85' η Τσέλσι λίγο έλειψε να κάνει το 4-1, αλλά το σουτ Μάτα, εξουδετέρωσε ο Ζόμερ δύσκολα με το ένα χέρι...Οπως και να 'χει, οι Λονδρέζοι πήραν σχετικά εύκολα το εισιτήριο για τον τελικό του Αμστερνταμ, όπου θα συναντήσουν την Μπενφίκα.Τσέλσι: Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Μπέρτραντ, Νταβίντ Λουίζ (82' Ακέ), Λάμπαρντ, Ραμίρες (66' Όσκαρ), Αζάρ (75' Μάτα), Μόουζες, Τόρες.Βασιλεία: Ζόμερ, Σταϊνχέφερ, Σερ, Σάουρο, Βόζερ, Φ.Φράι (75' Ντίας), Ελ-Νεντί, Ντιέ, Στόκερ (62' Ντ.Ντέγκεν), Σαλάχ, Στρέλερ (62' Ζουά).