Μπρέικ στο Ρέθυμνο ο Πανιώνιος

Πιο έμπειρη ομάδα ο Πανιώνιος κατάφερε να επιβάλλει το δικό του ρυθμό στο ματς και να επικρατήσει με 83-71, κάνοντας το 1-0 στις νίκες.Στο ξεκίνημα του ματς οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές, αλλά και άστοχες, κάτι που φαίνεται από το 8-8 στο πεντάλεπτο.Στη συνέχεια, όμως, ο Πανιώνιος βελτίωσε την εικόνα του, είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και με κορυφαίους τους Μπάρλο και Κις, ξέφυγε με 19-12. Ωστόσο, ο
ΑΓΟΡ απάντησε με σερί 4-0 και μείωσε στους τρεις, στο τέλος της περιόδου (16-19, 10`).Ο Πανιώνιος, όμως, μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με κορυφαίο τον Μπάρλο προηγήθηκε με 27-19, ενώ πέντε λεπτά πριν από το ημίχρονο η διαφορά έφτασε και στους 10 πόντους (24-34, 15`).Το Ρέθυμνο, όμως, κατάφερε και πάλι να μείνει μέσα στο ματς και να ρίξει στο ημίχρονο τη διαφορά κάτω από τους 10 (37-43, 20`).Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην τρίτη περίοδο και με τον Κρίστμας να αναλαμβάνει δράση κατάφερε να ισοφαρίσει σε 46-46. Ο Πανιώνιος, όμως, αντέδρασε και απάντησε με σερί 6-0, για να ξαναπάρει το προβάδισμα (46-52).Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία μπήκε στην τελευταία περίοδο με... αέρα 13 πόντων (63-50, 30`).Πιο έμπειρη ομάδα ο Πανιώνιος κατάφερε να διαχειριστεί έξυπνα τη διαφορά που είχε πάρει. Ο ΑΓΟΡ από την άλλη μεριά προσπάθησε να μειώσει με περιφερειακό σουτ, αλλά ήταν άστοχος κι έτσι, αντί να πέσει η διαφορά έφτασε και στους 18 πόντους, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε (74-56).Ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για τους γηπεδούχους, ο Πανιώνιος διαχειρίστηκε έξυπνα το ματς και έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ με 83-71.