"Χ" για την Γιούβε, στο +2 η Μίλαν

21:44 7/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Μόνη στην κορυφή της Serie A συνεχίζει να βρίσκεται η Μίλαν, μετά το 1-1 της Γιουβέντους με την Μπολόνια στο Ρενάτο Νταλ' Αρα, σε εξ αναβολής ματς της 23ης αγωνιστικής. Συγκλονιστική αναμέτρηση, χωρίς νικητή, στο Ενιο Ταρντίνι, με τις Πάρμα και Φιορεντίνα να μένουν στο 2-2, ενώ στο εξ αναβολής ματς της 22ης αγωνιστικής, η ουραγός Τσεζένα έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με την Κατάνια.Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε βρίσκεται πλέον στην δεύτερη θέση της Serie A,
αφού δεν κατάφερε να φύγει από το Ρενάτο Νταλ' Αρα με το διπλό της νίκης, μένοντας στο 1-1 με την Μπολόνια.Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους και άνοιξαν το σκορ στο 17', με γκολ του Μάρκο Ντι Βάιο. Παρά τις προσπάθειες των μπιανκονέρι, η Μπολόνια κράτησε το υπέρ της 1-0 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μεγάλη Κυρία αύξησε την πίεση της και έφτασε στην ισοφάριση. Στο 59', ο Πίρλο βρήκε τον Βούτσινιτς, ο οποίος με πολύ ωραίο πλασέ, έκανε το 1-1 και έφερε το ματς στα ίσια.Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν την ανατροπή στα λεπτά που απέμεναν για την λήξη του αγώνα, ενώ τελείωσαν την αναμέτρηση και με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπονούτσι, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο 84'.Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης στο Ενιο Ταρντίνι, με τις Πάρμα και Φιορεντίνα να μένουν στο 2-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Οκάκα να σκοράρει στο 28' και να κάνει το 1-0 για την Πάρμα, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και έφτασαν στην ισοφάριση στο 60', με τον Νάστασιτς να κάνει το 1-1. Εντεκα λεπτά αργότερα, οι βιόλα πέτυχαν την ανατροπή, με τον Τσέρτσι να σκοράρει και να δίνει το προβάδισμα στην Φιορεντίνα με 2-1.Ωστόσο, η Πάρμα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 87' κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Τζιοβίνκο ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και έγραψε το τελικό 2-2. Η Φιορεντίνα τελείωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Μπεχράμι.