(Χ)αμένη ευκαιρία για Ατρόμητο

Ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η Νιούκαστλ έπαιξε με πολλούς αναπληρωματικούς (μόλις 3 ξεκίνησαν από την 11άδα που έπαιξε στο πρωτάθλημα με τη Τότεναμ) και είχε τα ηνία στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Επστάιν να βγαίνει συνεχώς στην πλάτη της αργής άμυνας των "ανθρακωρύχων".Από μια τέτοια φάση, στο 24', προήλθε και το 1-0 για την ομάδα του Περιστερίου. Ο Μπέλιτς έβγαλε την μπαλιά, ο Επστάιν πέρασε τον Ταβερνιέ, που ήταν η... αχίλλειος πτέρνα της Νιούκαστλ και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Χάρπερ και άνοιξε το σκορ για τον
Ατρόμητο.Μετά το μισάωρο η Νιούκαστλ άρχισε να ανεβάζει στροφές και να απειλεί τον Ατρόμητο, δίχως, ωστόσο να κάνει κάποια επικίνδυνη φάση στα καρέ του Ιτάνζ. Κι ενώ όλα έδειχναν πως η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς θα πήγαινε προηγούμενη στα αποδυτήρια ήρθε το γκολ-φάουλ του Τέιλορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για να ισοφαρίσει για το συγκρότημα του Αλαν Πάρντιου.Αυτό το τέρμα ήταν... μαχαιριά στην ψυχολογία του Ατρομήτου, που δίχως να έχει κινδυνέψει βρέθηκε να ισοφαρίζεται από το... πουθενά. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νιούκαστλ είχε την υπεροχή, αλλά φάνηκε να της αρκεί το 1-1, έχοντας και τον επαναληπτικό στην έδρα της κι έτσι δεν κυνήγησε άλλο τέρμα.Ο Ατρόμητος έχασε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο 79', με τον Γιαννούλη να βρίσκεται σε θέση βολής, ωστόσο όπως φάνηκε το δεξί πόδι το έχει μόνο για το... γκάζι του αυτοκινήτου, αφού το σουτ που έκανε ήταν απογοητευτικό. Το τελικό 1-1 δεν δίνει πολλές ελπίδες στην ομάδα του Περιστερίου για πρόκριση, που πάντως θα το παλέψει στη ρεβάνς του "Σεντ Τζέιμς Παρκ".