Χωρίς νικητή και γκολ έληξε η αναμέτρηση της Ντόρτμουντ με την Σάλκε

23:31 4/2/2011 - Πηγή: Sport.gr
Χωρίς νικητή και τέρματα έληξε το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ. Μπορούσια Ντόρτμουντ και Σάλκε έμειναν στο 0-0 στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής, με την πρώτη να διατηρείται στην κορυφή της Bundesliga και την ομάδα του Φέλιξ Μάγκατ να πιάνει τις Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και Νυρεμβέργη (έχουν παιχνίδι λιγότερο) στην 9η θέση με 26 βαθμούς. Στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε για την Σάλκε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, που αντικατέστησε τον Ανάν στο 77`, ενώ
Αγγελος Χαριστέας και Βασίλης Πλιάτσικας έμειναν εκτός αποστολής. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν περισσότερο διψασμένοι για το τρίποντο στο πρώτο μέρος και σφυροκόπησαν την εστία του Νιούερ, ο οποίος όμως διατήρησε το μηδέν. Η Ντόρτμουντ δημιούργησε σωρεία χαμένων ευκαιριών, σε αντίθεση με τους φιλοξενουμένους, που περιορίστηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα.Ανάλογο το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ντόρτμουντ να παραμένει ιδιαίτερα κινητική και να επισκέπτεται συχνά την αντίπαλη εστία.Οι γηπεδούχοι μάλιστα θ