Δεύτερο μετάλλιο το μοντέρνο πένταθλο στην Τουρκία

Το δεύτερο μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα εφήβων στο ομαδικό στους Βαλκανικούς αγώνες Μοντέρνου Πεντάθλου παίδων στην Ανδριανούπολη της Τουρκίας.

Μετά το  αργυρό μετάλλιο του Αλέξανδρου Πανταζίδη στους παίδες, ο ίδιος αθλητής μαζί με τους Παύλο Δακουτρό και Δημήτρη Βάσιλα πήραν το χάλκινο στο ομαδικό εφήβων με 10.908β. Πρώτη ήταν η Βουλγαρία με 11.748β. και δεύτερη η Τουρκία με 11.628β.

Ο Πανταζίδης εκτός από το ομαδικό αγωνίστηκε και στο ατομικό εφήβων, όπου κατέλαβε την 4η θέση με 3.944β. (1.248 στην κολύμβηση, 920 στη ξιφασκία, 1.776 στο σύνθετο αγώνισμα του δρόμου και της σκοποβολής). Νικητής ήταν ο τούρκος Τουρκγιλμάζ με 4.116β., δεύτερος ο συμπατριώτης του Κοζάρ με 4.080β. και τρίτος ο Βούλγαρος Ιβάνοφ με 4.000β.

Από τους υπόλοιπους έλληνες αθλητές ο Δακουτρός ήταν 8ος-3.672β., ο Βάσιλας 11ος-3.292β. και ο Κωνσταντίνου 12ος-3.260β.