Δεν χάνει ούτε για... πλάκα!

Με νίκη 71-67 επί της Σιένα ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός την παρουσία του στη Σαρδηνία. Το πρόσημο είναι θετικό για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, καθώς μετά τη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ, απέδειξε ότι παραμένει σκληρό καρύδι για κάθε αντίπαλο. Ακόμα και για τους πρωταθλητές Ιταλίας, οι οποίοι μια ημέρα πριν είχαν συντρίψει την Φενέρμπαχτσε.Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε 37-36 υπέρ του Ολυμπιακού,
ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον Σπανούλη (για λόγους ξεκούρασης). "Πρώτο βιολί" ήταν ο Γκετσεβίτσιους (8 π.), με τους Περπέρογλου με 7π. και Πρίντεζη 6π., να τον ακολουθούν στο σκοράρισμα.Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 61-55 με καλάθι του Περπέρογλου, αλλά με ένα σερί 0-7 στα τελευταία λεπτά οι ιταλοί πέρασαν μπροστά στο σκορ (61-62).Ο Παπανικολάου έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (65-64) και ο Χάινς στη συνέχεια έκανε το 67-65.Τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, κι ενώ οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγούνταν 69-67, ο Πέρο Αντιτς έκλεψε τη μπάλα και ο Χάινς, προσθέτοντας άλλους δύο πόντους στο ενεργητικό του, διαμόρφωσε το τελικό 71-67.Αυτή ήταν η 5η νίκη του Ολυμπιακού σε ισάριθμα φιλικά προετοιμασίας.Η αποστολή επιστρέφει την Κυριακή στην Ελλάδα και την Πέμπτη (20/9) θα μεταβεί στη Γερμανία, όπου θα πάρει μέρος σε τουρνουά με την συμμετοχή των Νίμπουργκ, Κίμκι, Μπάμπεργκ και Μακάμπι Τελ Αβίβ.