Δεν (Χ)άρηκε κανείς...

21:29 3/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο ΠΑΟΚ ήθελε τη νίκη για να πιάσει τον Αστέρα στην δεύτερη θέση, ενώ ο Αρης για να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη, ωστόσο η... μπίλια κάθισε στην ισοπαλία (2-2) και ουσιαστικά δεν... βόλεψε καμία ομάδα. Ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε δύο φορές με γκολ του Αθανασιάδη (2') και του Καμαρά (26'), αλλά ο Αρης που ήταν καλύτερος
στην επανάληψη είχε τις απαντήσεις με τον Αγκάνθο (5', 71' πεν.) και πήρε την ισοπαλία. Με δέκα τελείωσε ο ΠΑΟΚ, καθώς στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο Κωνσταντινίδης. Για ένα ακόμη πέναλτι φωνάζουν οι κίτρινοι.Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Κέρκυρα παρέταξε τον Αρη ο Γιάννης Μιχαλήτσος. Οι Μαργαρίτης, Παπαστεριανός και Οικονομόπουλος έμειναν εκτός και στις θέσεις τους ξεκίνησαν οι Πουλίδο, Κοτσαρίδης και Αγκάνθο. Η διάταξη των κιτρίνων ήταν 4-2-3-1, ο Βελλίδης στα γκολπόστ, Καζναφέρης, Γιαννίτσης, Πουλίδο και Ζαραδούκας στην άμυνα, Κοέλιο και Κοτσαρίδης αμυντικά χαφ, Διαμαντάκος αριστερά, Γιαννιώτας δεξιά, ο Αγκάνθο στην επίθεση και ο Τάτος λίγο πιο πίσω του σε ελεύθερο ρόλο.Τέσσερα νέα πρόσωπα για τον ΠΑΟΚ σε σχέση με την αναμέτρηση με την Ξάνθη. Οι Γλύκος, Κατσικάς, Σταφυλίδης και Λόρνες έδωσαν τις θέσεις τους στους Ιτάνζ, Λίνο, Φωτάκη και Καμαρά. Η διάταξη του Δικεφάλου ήταν 4-4-2. Ο Ιτάνζ ντεμπουτάρει κάτω από τα δοκάρια, Κωνσταντινίδης, Κατσουράνης, Σίλντενφελντ και Λίνο ήταν στην άμυνα, στη μεσαία γραμμή, ο Φωτάκης δεξιά, ο Καμαρά αριστερά, ο Κάτσε με τον Λάζαρ αμυντικά χαφ και δίδυμο στην επίθεση Σαλπιγγίδης και Αθανασιάδης.Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και αιφνιδίασε τον Αρη, αφού μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Λίνο εκτέλεσε το φάουλ για τον Σαλπιγγίδη, που από θέση μέσα αριστερά έκανε την σέντρα για τον Αθανασιάδη, που με προβολή στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Βελλίδη κάνοντας το 0-1. Αυτό ήταν το 50ό γκολ στην καριέρα του Κλάους σε συλλογικό επίπεδο.Αμεση ήταν η απάντηση του Αρη, καθώς τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισε με -ποιόν άλλο;- τον Αγκάνθο. Ο Κοέλιο έκανε το γέμισμα, ο Ισπανός κατέβασε τη μπάλα και με αριστερό βολέ από πλάγια θέση και αριστερά κεραυνοβόλησε τον Ιτάνζ γράφοντας το 1-1. Ο Αγκάνθο, μάλιστα σκόραρε για τρίτο στη σειρά παιχνίδι στο Κλεάνθης Βικελίδης, επαναφέροντας τα χαμόγελα στις κερκίδες.Ο Δικέφαλος, ωστόσο πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και με τον Καμαρά έψαξε το δεύτερο γκολ στο 13', όταν ο Γάλλος μεσοεπιθετικός έπιασε το σουτ, αλλά ο Βελλίδης αποσόβησε τον κίνδυνο. Οχι όμως και στο 26'. Υστερα από μαγική πάσα του Λάζαρ, ο Καμαρά από πανομοιότυπη θέση (μέσα αριστερα στην περιοχή) κατέβασε με το στήθος κι έπιασε μια βολίδα στέλνοντας τη μπάλα στην γωνία του Βελλίδη για το 1-2.Ο Αρης προσπάθησε να απαντήσει στο 34', όταν ο Διαμαντάκος έκανε τη σέντρα, με τον Αγκάνθο να πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ιτάνζ. Ετσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Δικέφαλο, που ήταν ανώτερος σε αυτό το πρώτο 45λεπτο να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γιάννης Μιχαλήτσος προχώρησε σε διπλή αλλαγή με τους Παπαζαχαρία και Τριανταφυλλάκο, αντί των Γιαννίτση και Γιαννιώτα, ανακατεύοντας την τράπουλα, αφού ο Διαμαντάκος πέρασε δεξιά στην επίθεση, ο Κοτσαρίδης στα αριστερά και ο Τριανταφυλλάκος στα χαφ μαζί με τον Κοέλιο.Ο Αρης είχε πάρει πλέον τα ηνία της αναμέτρησης και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 64', οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Κάτσε μέσα στην περιοχή, όμως ο Βοσκάκης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Αντίθετα, πήγε στην... βούλα στο 70ό λεπτό, όταν ο νεαρός Κωνσταντινίδης έπεσε σαν... αρχάριος πάνω στον Αγκάνθο, που τον έβαλε πλάτη και κέρδισε το πέναλτι. Ο δεξιός μπακ του ΠΑΟΚ είδε την δεύτερη κίτρινη και την άγουσα για τα αποδυτήρια, με τον Αγκάνθο να ισοφαρίζει σε 2-2 από το σημείο του πέναλτι.Ο Δώνης πέρασε τον Αποστολόπουλο στο δεξί άκρο θυσιάζοντας αναγκαστικά τον Σαλπιγγίδη, ενώ ο Μιχαλήτσος έβαλε τον Καραγιάννη αντί του Κοτσαρίδη. Λίγο αργότερα ντεμπούταρε και ο Ολίσε από πλευράς ΠΑΟΚ παιρνώντας στη θέση του Καμαρά, αλλά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον Βοσκάκη, πέρα από κάποιες κίτρινες κάρτες δεν άλλαξε κάτι με το 2-2 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων.