Δεν τον... πάει με τίποτα!

21:32 7/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο πιο επιθετικός Παναθηναϊκός της σεζόν με τις περισσότερες τελικές από κάθε άλλο ματς (36, οι 22 εντός εστίας και 23 κόρνερ) δεν μπόρεσε να διασπάσει το... πούλμαν του Πανιωνίου και να νικήσει τον... ήρωα Γιαννακόπουλο μένοντας στο 0-0 στο ΟΑΚΑ. Με το ενάμιση πόδι εκτός play off, πλέον οι πράσινοι αφού πρέπει να γίνουν... θαύματα για να μπουν στην πεντάδα. Οι κυανέρυθροι στο τέλος πήγαν
να... κλέψουν το ματς σε δύο περιπτώσεις με τον Μενδρινό και τον Αραβίδη. Αποδοκιμασίες από τον κόσμο του Τριφυλλιού στο τέλος, αφού χάνεται η Ευρώπη.Ο Γιάννης Βονόρτας στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Παναθηναϊκού άλλαξε το σύστημα των πρασίνων από 4-2-3-1 σε 4-3-3 με τον Καρνέζη κάτω από τα γκολπόστ, τους Σεϊταρίδη, Πίντο, Τριανταφυλλόπουλο, Χουχούμη στην άμυνα, τους Βιτόλο, Ζέκα, Σισοκό στην μεσαία γραμμή και τους Μπαρμπαρούση, Κουίνσι, Φιγκερόα στην επίθεση.Ο Πανιώνιος μπήκε καλύτερα στο ματς εκμεταλλευόμενος το πρόβλημα που αντιμετώπιζε ο Χουχούμης απέναντι στον Κολοβό στην πτέρυγα και έφτασε κοντά στο γκολ στο 10ο λεπτό. Ο Κολοβός έβγαλε τη σέντρα για τον Αραβίδη, αυτός έπαιξε το 1-2 με τον Γουνδουλάκη, μπήκε στην περιοχή και αφού πρόλαβε το τάκλιν του Τριανταφυλλόπουλου σούταρε, με τον Καρνέζη να κάνει σωτήρια επέμβαση σε κόρνερ!Με την πάροδο του χρόνου οι πράσινοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με κινητήριους μοχλούς τον Σεϊταρίδη και τον Μπαρμπαρούση δημιούργησαν πολλούς κινδύνους στην εστία του Γιαννακόπουλου παίζοντας σχεδόν... μονότερμα τον Πανιώνιο στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Είναι ενδεικτικό ότι ο Παναθηναϊκός είχε 16 τελικές προσπάθειες, οι 10 εντός τέρματος στο πρώτο 45λεπτο, με κορυφαία ευκαιρία την κεφαλιά του Φιγκερόα που απέκρουσε σε κόρνερ ο Γιαννακόπουλος!Ο Βονόρτας με την έναρξη του β' μέρους πέρασε τον Ντίνα στο αριστερό "φτερό" αντί του Κουίνσι, με τους πράσινους να έχουν την υπεροχή και τον Μπαρμπαρούση να προσπαθεί να φτιάξει φάσεις για τους πράσινους και τον Φιγκερόα να αστοχεί σε 2-3 περιπτώσεις που ήταν ο τελικός αποδέκτης των μπαλιών του Νεοζηλανδού.Η είσοδος του Ντίνα έδωσε πνοή στην αριστερή πλευρά του Παναθηναϊκού, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό να χάνει καλή ευκαιρία στο 68' με τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ νωρίτερα ο γκολκίπερ του Πανιωνίου είχε αποκρούσει απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σεϊταρίδη στην δεξιά του γωνία.Ο Βονόρτας έριξε στη μάχη τον Αποστολόπουλο αντί του Σισοκό και τον Τοτσέ αντί του Μπαρμπαρούση με τον τεχνικό των πρασίνων να δίνει οδηγίες για... γιόμες και ό,τι βγει στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού οι δημιουργικοί παίκτες είχαν περάσει εκτός αγώνα και ταυτόχρονα είχε γεμίσει την περιοχή με τρεις επιθετικούς. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να σκοράρουν παρά την πίεση που άσκησαν και εκτός αυτού στις καθυστερήσεις κινδύνεψαν να ηττηθούν, αφού Μενδρινός και Αραβίδης έχασαν καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν με τον Καρνέζη να σώζει τον ΠΑΟ.