Δια χειρός Κούπερ ο ΠΑΟΚ, 85-84 την Μπούντουτσνοστ

Μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 85-84 της Μπούντουτσνοστ στην Πυλαία και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στον 6ο όμιλο του Eurocup. Ηρωας για την ελληνική ομάδα ο Κούπερ, ο οποίος με τρίποντο έδωσε την νίκη στον Δικέφαλο του Βορρά.Καλύτερος για την ομάδα του Μαρκόπουλου ο Μπόγρης,
ο οποίος σταμάτησε στους 28 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Κούπερ (16 π.), Τσαϊρέλη (15 π.) και Χαραλαμπίδη (10 π.).Από την ομάδα του Γιόβοβιτς διακρίθηκαν οι Πόποβιτς (22 π.), Μιχαϊλοβιτς (15 π.), Τσάπιν (14 π.) και Ακιντέλε (12 π.).Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα στο σκορ, αλλά την Μπούντουτσνοστ να διατηρεί την επαφή της με το σκορ (12-7, 5').Με τους Τσαϊρέλη και Μπόγρη, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 7-2 στα τελευταία δύο λεπτά και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +5 (24-19).Το σκηνικό του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε. Η ομάδα του Μαρκόπουλου αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα στην επιθετική της λειτουργία, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι.Με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 19-10, η ομάδα του Γιόβοβιτς πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +4 (38-34).Με καλάθι του Κασελάκη, ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (42-43) στο 24', αλλά σε εκείνο το σημείο η Μπούντουτσνοστ ανέβασε την απόδοση της, επέβαλλε τον ρυθμό της και αύξησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (48-58, 29'). Με τους Μαργαρίτη και Μπόγρη, η ελληνική ομάδα έκανε σερί 4-0 και πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με -6 (52-58).Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Τσόχλα, πήρε προβάδισμα με 66-65, στο 35'.  Η Μπούντουτσνοστ απάντησε με σερί 5-0, κάνοντας το 70-66 στο 36', αλλά ο Μπόγρης μείωσε εκ νέου σε 71-72, στο 37'. Ο σέντερ του ΠΑΟΚ έκανε το 76-74, μετά από καλάθι και φάουλ που κέρδισε, αλλά οι μαυροβούνιοι ισοφάρισαν σε 76-76 στο 38'. 48'' πριν από την λήξη, ο Ακιντέλε έκανε το 78-79, με τον Μπόγρη ξανά να απαντά για το 80-79. Ο Τσάπιν, 28'' για το τέλος, έκανε το 80-81, ο Μπόγρης αστόχησε σε δύο βολές, ο Σέχοβιτς όμως έβαλε και τις δύο (80-83) μετά από φάουλ του Κασελάκη και ο Μαρκόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, 11'' πριν από την λήξη. Ο Χαραλαμπίδης κέρδισε φάουλ από τον Πόποβιτς, ευστόχησε και στις δύο βολές για το 82-83, ο Τσάπιν με μία βολή έγραψε το 82-84, αλλά ο Κούπερ με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 85-84 και έδωσε τελικά τη νίκη στην ομάδα του.Τα δεκάλεπτα: 24-19, 10-19, 18-20, 33-26.ΠΑΟΚ: Κούπερ 16 (3), Χαραλαμπίδης 10 (1), Τσόχλας 5 (1), Βουτσίτσεβιτς 4, Τσαϊρέλης 15 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 3 (1), Καλλές, Μπόγρης 28, Κασελάκης 4, Λιάπης.Μπούντουσνοστ: Σέχοβιτς 9, Μιχαϊλοβιτς 15 (1), Πόποβιτς 1, Σούμποτιτς 6, Βίτκοβατς 3, Πόποβιτς 22 (4), Ακιντέλε 12, Ιβάνοβιτς, Τσάπιν 14 (3), Κόλεμαν 2.