Δια χειρός Πλέπελιτς η Ολίμπια, 74-72 την Κίμκι

Με τρίποντο του Πρέπελιτς στην τελευταία επίθεση, η Ολίμπια Λιουμπλιάνας επικράτησε με 74-72 της Κίμκι στην Σλοβενία, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της EuroleagueΚίμκι ήταν καλύτερη κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά στην δεύτερη περίοδο η Ολίμπια Λιουμπλιάνας πήρε τον έλεγχο του ματς, καθώς κατάφερε να βελτιώσει την άμυνά της και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ της 34-31.Η Κίμκι
ανέβασε την απόδοσή της στην τρίτη περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν την επαφή τους με το σκορ και δεν άφησαν τους ρώσους να ξεφύγουν στο σκορ. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 50-50.Στην τελευταία περίοδο, η Ολίμπια έτρεξε ένα σερί 8-0 και στο 33' ήταν μπροστά με 61-53. Ωστόσο, η Κίμκι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και το ματς στα τελευταία λεπτά μετατράπηκε σε θρίλερ, με το σκορ να είναι 65-66 υπέρ των ρώσων στο 38'.Ο Ζουκανένκο έβαλε μπροστά την Κίμκι με 65-69, 48'' πριν από το τέλος, αλλά ο Πρέπελιτς, με εύστοχο τρίποντο στην εκπνοή, χάρισε στην Ολίμπια τη νίκη με 74-72.Τα δεκάλεπτα: 13-19, 21-12, 16-19, 24-22.