Δια περιπάτου στον τελικό

Το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Masters της Ρώμης εξασφάλισε ο Ραφαέλ Ναδάλ μετά τη νίκη του στα ημιτελικά επί του Τόμας Μπέρντιχ με 2-0 σετ.Ο Ραφαέλ Ναδάλ έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του και επικράτησε του αντιπάλου του με 2-0 σετ (6-2, 6-4) σε 1 ώρα και 18 λεπτά για τον πρώτο ημιτελικό στη Ρώμη.Ο ισπανός τενίστας παίζοντας άκρως επιθετικά πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι μετά την επιστροφή του από τον τραυματισμό του. Ο Ναδάλ έκανε από νωρίς το μπρέικ και επικράτησε στο πρώτο σετ. Ακόμη ένα μπρέικ στο ένατο γκέιμ του δευτέρου σετ ήταν αρκετά για να χαρίσουν στον ισπανό πρωταθλητή τη νίκη και την ευκαιρία να διεκδικήσει τα κεκτημένα στον τελικό της Κυριακής (19/05).Ο Ράφα περιμένει πλέον τον αντίπαλό του στον τελικό που θα προκύψει από τον αγώνα ανάμεσα σε Φέντερερ και Περ.