Διπλό με... άγχος η Ρεάλ (vid.)

Η Ρεάλ... έφτυσε αίμα για να περάσει από την έδρα της Βαγιαδολίδ, την οποία τελικά νίκησε με 3-2. Ο Μανούτσο, πρώην του Παναθηναϊκού, πέτυχε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων, οι οποίοι προηγήθηκαν δύο φορές. Δύο γκολ για τη Ρεάλ ο Οζίλ, ένα ο Μπενζεμά.Το 20λεπτο ήταν εκρηκτικό, με τον Μανούτσο να ανοίγει στο σκορ μόλις στο 7', τον Μπενζεμά να ισοφαρίζει
σε 1-1 στο 12' και ξανά τον Μανούτσο να κάνει το 2-1 στο 21'. Με τον Οζίλ η Ρεάλ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση πριν από το ημίχρονο (45').Ο γερμανός ήταν αυτός που χάρισε το "τρίποντο" στη Ρεάλ, πετυχαίνοντας το 3-2 στο 72ο λεπτό.Η ομάδα του Μουρίνιο μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους οκτώ βαθμούς και από τη 2η θέση στους δύο, έχοντας όμως ματς περισσότερο απ' ό,τι η Μπάρτσα και η Ατλεικό Μαδρίτης.Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής: Παρασκευή 7/12Εσπανιόλ – Σεβίλλη 2-2 (13’ Βερντού, 60’ Σιμάο – 24’ πεν. Ράκιτιτς, 90’+1’ Νεγρέδο)Σάββατο 8/12Σοσιεδάδ – Χετάφε 1-1 (90' Μαρτίνεθ - 86' Λαφίτα) Μάλαγα – Γρανάδα 4-0 (26' Χοακίν, 33' Σαβιόλα, 75' Καμάτσο, 86' Σάντα Κρουζ) Βαγιαδολίδ – Ρεάλ Μαδρίτης (7', 21' Μανούτσο - 12' Μπενζεμά, 45', 72' Οζίλ)Οσασούνα – Βαλένθια (23:00)Κυριακή 9/12Λεβάντε – Μαγιόρκα (13:00GR) Αθλέτικ Μπιλμπάο – Θέλτα (18:00GR) Ατλέτικο Μαδρίτης – Λα Κορούνια (20:00GR) Μπέτις – Μπαρτσελόνα (22:00GR)Δευτέρ 10/12Ράγιο Βαγιεκάνο – Σαραγόσα (22:00GR)