Διπλό σωτηρίας για Σιένα, 3-2 την Πεσκάρα

Πολύ σημαντικό διπλό πέτυχε η Σιένα, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Serie A, επικρατώντας δύσκολα με 3-2 της ουραγού Πεσκάρα στο Στάντιο Αντριάτικο, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 32ης αγωνιστικής.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 2-0. Στο 14', ο Αντζελο άνοιξε το σκορ για την Σιένα, ενώ στο 33' ο Ζενόν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διπλασιάζοντας το προβάδισμα για την ομάδα
του Ιακίνι.Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε, με τους γηπεδούχους να κάνουν την αντεπίθεση τους και να φέρνουν το ματς στα ίσια. Στο 52', ο Τσέλικ μείωσε σε 1-2 για την Πεσκάρα, ενώ επτά λεπτά μετά (59') ο Τόνι, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ισοφάρισε σε 2-2 για την ομάδα του Μπούκι.Στην συνέχεια, οι δύο ομάδες έχασαν από μία πολύ καλή ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα, με τους Πότζι για την Σιένα και τον Σκούλι για την Πεσκάρα να συημαδεύουν το δοκάρι.Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αφού στο 86' ο Εμεγκάρα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Σιένα με 3-2, μετά από γρήγορη αντεπίθεση, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό σκορ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής:Σάββατο (13/4)Πεσκάρα - Σιένα 2-3 (52' Τσέλικ, 59' Τόνι - 14' Αντζελο, 33' αυτ. Ζανόν, 86' Εμεγκάρα)21:45 Αταλάντα - Φιορεντίνα     Κυριακή (14/4)13:30 Παλέρμο - Μπολόνια     16:00 Πάρμα - Ουντινέζε     16:00 Κιέβο Βερόνα - Κατάνια     16:00 Τζένοα - Σαμπντόρια     16:00 Τορίνο - Ρόμα     16:00 Κάλιαρι - Ιντερ     21:45 Μίλαν - Νάπολι     Δευτέρα (15/4)21:45 Λάτσιο - Γιουβέντους