Διπλό στη Μόσχα με Σαμαρά η Σέλτικ! (vid.)

Με γκολ του Γιώργου Σαμαρά στο 90ό λεπτό, η Σέλτικ νίκησε 3-2 τη Σπαρτάκ στη Μόσχα, πανηγυρίζοντας την πρώτη της εκτός έδρας νίκη σε ομίλους του Champions League!Το ματς, με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής, είχε συναρπαστική εξέλιξη με δύο ανατροπές και με τον Ελληνα επιθετικό να βάζει την υπογραφή του στο φινάλε!Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τη Σπαρτάκ και στο 12ο λεπτό προηγήθηκαν με τον Χούπερ,
στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν στο ματς.Η Σπαρτάκ απάντησε με τον Εμενίκε στο 41'. Ο ίδιος παίκτης "τίναξε" τα δίχτυα της Σέλτικ και στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (48'), οδηγώντας την ομάδα του στην ανατροπή.Στο 63', όμως, έγινε η φάση που άλλαξε τα δεδομένα. Ο Ινσαουράντλε αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, ανατρέποντας τον Χούπερ λίγο πριν ο τελευταίος βρεθεί "φάτσα" με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.Από εκείνο το σημείο και έχοντας πλέον το αριθμητικό πλεονέκτημα, η Σέλτικ εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της. Αρχικά, ισοφάρισε στο 71' με αυτογκολ του Κομπάροφ και στο 90' πήρε το διπλό με κεφαλιά του Γιώργου Σαμαρά από το ύψος της μικρής περιοχής.Τα γκολ του αγώναS2-3C www.fasthighlights.com από fasthighlights2013