Διπλό της Καβάλας στο Ρέθυμνο

18:39 5/2/2012 - Πηγή: Sport.gr
Οι κρητικοί μπήκαν... φουριόζοι στο ματς και με τον Λάτοβιτς ζεστό από το ξεκίνημα κατάφεραν να προηγηθούν με 29-13 από την πρώτη κιόλας περίοδο.Η Καβάλα, όμως, συνήλθε και βελτιώθηκε, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, με αποτέλεσμα να... συμμαζέψει την κατάσταση μέχρι το ημίχρονο. Ο Τέιλορ έκανε μεγάλο παιχνίδι επιθετικά και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 40-44 (20`).Η αντεπίθεση της Καβάλας συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο με τον MVP της προηγούμενης αγωνιστικής,
Σωτήρη Καραποστόλου, να αναλαμβάνει δράση και να βάζει την ομάδα του μπροστά με 60-63. Ο ΑΓΟΡ, πάντως, κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου (65-63, 30`).Η Καβάλα ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με σερί 6-0 (65-69) και πήρε τα ηνία του αγώνα σε ένα εξαιρετικά καθοριστικό σημείο. Ο ΑΓΟΡ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και τα τελευταία λεπτά του ματς ήταν συναρπαστικά, καθώς τρία λεπτά πριν από το φινάλε ο Τσόχλας ισοφάρισε σε 76-76.Το ματς κρίθηκε τελικά στην τελευταία επίθεση κι ενώ η Καβάλα ήταν μπροστά με 82-80. Ο ΑΓΟΡ έπειτα από τάιμ άουτ επιχείρησε να... κλέψει τη νίκη με τρίποντο του Τσόχλα, ο οποίος, όμως, αστόχησαν κι έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν το διπλό. Ο Καραποστόλου με μία βολή σφράγισε τη νίκη της ομάδας του με 83-80.