Δυνατά για παραμονή η Κέρκυρα!

Για δεύτερη φορά μέσα σε πέντε ημέρες, η Κέρκυρα πήρε ένα... υπερπολύτιμο εξάποντο κόντρα στην Δόξα Δράμας και πλέον έχει μπει για τα καλά στο παιχνίδι της παραμονής στη Super League.Πρόσωπο της αναμέτρησης στο νησί των Φαιάκων για την 22η αγωνιστική ήταν ο Ηλίας Ιωάννου, ο οποίος σκόραρε δις για να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη με 3-1. Το τρίτο γκολ
των γηπεδούχων πέτυχε ο Αγρίτης, ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει ο Κυβελίδης.Η Κέρκυρα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι από τη Δόξα, που είχε ξεκάθαρα αμυντικό προσανατολισμό στο πρώτο ημίχρονο. Με κύριο εκφραστή των επιθετικών της προσπαθειών τον Γκουστάβο από τα δεξιά, η Κέρκυρα απείλησε με τον Γραμμόζη δύο φορές στα πρώτα λεπτά, όμως ήταν ο Γελαδάρης που άθελά του "χάρισε" το προβάδισμα στους γηπεδούχους.Στο 19ο λεπτό ο αμυντικός των φιλοξενούμενων βρήκε την μπάλα με το χέρι σε σέντρα του Γκουστάβο και ο διαιτητής Σπάθας σφύριξε το πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Ιωάννου ένα λεπτό αργότερα για το 1-0.Ο επιθετικός της Κέρκυρας έχασε το... άχαστο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για να κάνει το 2-0, όμως στο πεντάλεπτο του δεύτερου μέρους πήρε πίσω το αίμα του. Στο 45' ο Γκουστάβο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Αγρίτης πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ιωάννου από το... ένα μέτρο κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σέρεμετ.Στο 51', όμως, ο έλληνας επιθετικός με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.Από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες του Γκράθια υποχώρησαν και έδωσαν μέτρα στους αντιπάλους τους. Η Δόξα ανέβηκε στο γήπεδο και άρχισε να απειλεί τον Γκαλίνοβιτς, με αποτέλεσμα να καταφέρει να μειώσει στο 63', όταν ο Κυβελίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και νίκησε τον κροάτη τερματοφύλακα για το 2-1.Δώδεκα λεπτά αργότερα, όμως, ο Αγρίτης, σε μια παρόμοια φάση, εκμεταλλεύτηκε την κάθετη μπαλιά του Γραμμόζη και με ωραίο πλασέ έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο γκολ στην Κέρκυρα, γράφοντας και το τελικό 3-1.Στα εναπομείναντα λεπτά, η Δόξα είχε την κατοχή της μπάλας, όμως δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα, φτάνοντας πολύ κοντά στο 78', όταν ο Αραβίδης από πλεονεκτική θέση, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.