Εύκολα ο Κολοσσός το Μαρούσι

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 12-2 μόλις στο 4', αλλά με τον Μπόικιν να βρίσκει λύσεις απέναντι στην άμυνα του Κολοσσού, το Περιστέρι μείωσε 17-14 στο 6'. Μέχρι εκεί, όμως, άντεξαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι βρέθηκαν στο -11 με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου (18-29).Η ψαλίδα άνοιξε ακόμα περισσότερο στην 2η περίοδο, με τον Πάνο να φτάνει τους 14 πόντους (5/5 δίπ.) και την ομάδα του Βασίλη Φραγκιά να κλείνει το ημίχρονο στο +19 (46-27). Από την ομάδα του Αμαρουσίου, η οποία περιορίστηκε στους 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, μόνο ο Νικολαϊδης απειλούσε επιθετικά, έχοντας τους 14 από τους 27 πόντους της ομάδας του.Η εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνου, σε συνδυασμό με τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων, έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στην επανάληψη, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 30 πόντους στο 36' (80-50).