Εύκολα ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Ηρακλή

Ο Ολυμπιακός πήρε την 20η νίκη του και όγδοη συνεχόμενη στην Α1 ανδρών, καθώς για την 21η αγωνιστική νίκησε τον Ηρακλή με 3-0 σετ σε αναμέτρηση που έγινε στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη. Ο Ηρακλής έμεινε στην 10η θέση με 22 βαθμούς και δεν κατάφερε να πάρει κάποιο βαθμό, ώστε να μεγαλώσει περισσότερο
τη διαφορά του από τον Παναθηναϊκό.Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη μπαίνει με τον καλύτερο τρόπο στην τελική ευθεία για το Final 4 του Κυπέλλου που θα γίνει σε μία εβδομάδα στο Ρέθυμνο.Ο Ολυμπιακός έκανε μια από τις πιο... αλάνθαστες εμφανίσεις στο εφετινό πρωτάθλημα παραχωρώντας μόνο 11 λάθη στους αντιπάλους του με μόλις 7 χαμένα σερβίς και χωρίς λάθος στην υποδοχή, ενώ το ποσοστό επιτυχίας στην επίθεση έφτασε το 59%.Τα ευχάριστα συνεχίστηκαν και με την περίπτωση του Μίλαν Γιούρισιτς, ο οποίος ξεκίνησε τον αγώνα αλλά δεν υπήρχε λόγος να επιβαρυνθεί και αντικαταστάθηκε από τον έτσι κι αλλιώς φορμαρισμένο Παπαδόπουλο.Ο Ηρακλής στο πρώτο σετ αγωνίστηκε με πασαδόρο το νεαρό Κυπριανού, αλλά με την είσοδο του Νοβοσέλατς στο βασικό σχήμα του δεύτερου σετ οι νταμπλούχοι απέκτησαν καλύτερο ρυθμό και απέκτησαν προβάδισμα μέχρι και το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6.Το άουτ σερβίς του Τζιουμάκα και δύο επιθέσεις από τον Γιορντάνοφ έφεραν τον Ολυμπιακό στο 10-10. Στο 13-13 ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 με δύο μπλοκ του Παπαδόπουλου στον Εφραιμίδη και μπλοκ άουτ του Κοκκινάκη που έκαναν το 16-13.Με νέο μπλοκ του Παπαδόπουλου αυτή τη φορά στον Χατζηπαραδείση ο Ολυμπιακός ξέφυγε 19-14 και η διαφορά έφτασε στο +6 (20-14) με άουτ του Εφραιμίδη.Διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων εκμεταλεύτηκαν οι παίκτες του Ηρακλή και το 21-15 έγινε 21-18, ενώ με πρωταγωνιστή τον Τζιουμάκα ο Ηρακλής μείωσε σε 23-22.Το μίνι σερί του Ηρακλή σταμάτησε η επίθεση του Ποτόσνικ που στο μεταξύ είχε μπει αλλαγή και έκανε το 24-22 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Σωτηρίου.Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πασαδόρο τον Μαρούλη και βασικό ακραίο τον Ποτότσνικ στη θέση του Κοκκινάκη. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 7-4 με ενέργειες του Χριστοφιδέλη.Ο Τζιουμάκας έφερε την ισοφάριση με 9-9. Ηταν και η τελευταία φορά που ο Ηρακλής κόντραρες τους ερυθρόλευκους.Οι παίκτες του Αντρέι Κράβαρικ έκαναν φιλότιμες προσπάθειες μέχτι το 15-14, αλλά με με αιχμές του Ποτότσνικ, Παπαδόπουλο ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ και έφτασε άνετα στη νίκη.Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός είχε μόνο τον Γιορντάνοφ με διψήφιο αριθμό πόντων και ο Ηρακλής τους Τζιουμάκα, Κολτσιάκη.Τα σετ: 25-14, 25-22, 25-20.Ολυμπιακός (Καζάζης Δημ.): Χριστοφιδέλης 9 (8/15, 83% υπ., 1 μπλόκ), Φιλίποβ 3 (2 άσοι, 1 μπλόκ) Γιούρισιτς 3 (2/4 επ. 1 μπλόκ), Γιορντάνοφ 16 (16/18 επ.) Σμαραγδής 6 (4/9, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κοκκινάκης 4 (3/10, 1 μπλοκ, 70% υπ.) / Στεφάνου (λ. - 70% υπ., 50% άριστες), Μάρκου, Ποτόσνικ 5 (5/6, 45% υπ.), Μαρούλης, Παπαδόπουλος 5 (1/4, 4 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (2/4 επ.).Ηρακλής (Κραβαρικ): Κυπριανός, Χατζηπαραδείσης 2 (2/8 επ.), Ανδρεάδης 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης Δ. 6 (6/19, 41% υπ.), Τζιουμάκας 16 (15/34, 1 μπλοκ), Κολτσιακης 10 (9/13, 1 μπλόκ, 33% υπ.) / Κουζούνης (λ. - 80% υπ., 77% άριστες), Σταυρακάκης, Νοβοσέλατς 2 (1/1, 1 μπλοκ).