Εύκολα ο Παναθηναϊκός, 97-72 τον Ικαρο Καλλιθέας

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Ικαρο Καλλιθέας, επικρατώντας με 97-72 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1.Επτά παίκτες της ομάδας του Πεδουλάκη τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων (Σχορτσανίτης, Μπράμος, Ματσιούλις, Λάσμε, Διαμαντίδης, Ξανθόπουλος και Σκορδίλης), ενώ για το συγκρότημα του Καλαφατάκη προσπάθησαν οι Κυρίτσης (17 π.), Φαγιέ (18 π.) και Πάντιτς (14 π.).Ο
Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με τους Ούκιτς, Λάσμε, Ματσιούλις και Γκιστ, προηγήθηκε με 8-2 στο 3'. Με τους Κυρίτση και Βρκιτς να... εκτελούν από τα 6,75μ., ο Ικαρος μείωσε στους δύο (8-10) στο 5', ωστόσο η συνέχεια του δεκαλέπτου ανήκε ολοκληρωτικά στους πράσινους.Με πόντους των Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Ξανθόπουλου και Σχορτσανίτη, η ομάδα του Πεδουλάκη έκανε επιμέρους σκορ 12-2 στο τελευταίο πεντάλεπτο και έκλεισε την πρώτη περίοδο με +12 (22-10).Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Σχορτσανίτη και Τσαρτσαρή, έκαναν επιμέρους σκορ 7-2 και αύξησαν την διαφορά τους στους 17 (29-12), στο 13'.Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, βελτίωσαν την άμυνα τους και με ηγέτες στην επίθεση τους Κυρίτση και Πάντιτς, απάντησαν με ένα δικό τους 14-6 και μείωσαν στους εννέα (26-35), στο 17'.Σε εκείνο το σημείο, οι Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε ανέλαβαν δράση για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έκλεισε την δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 11-2 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +18 (46-28).Με τους Διαμαντίδη και Λάσμε, οι πράσινοι ξεκίνησαν με ένα 6-0 την τρίτη περίοδο και ξέφυγαν με 24 (51-28), στο 21'. Στην συνέχεια, οι Φαγιέ και Γκίμπσον μείωσαν την διαφορά στους 17 για την ομάδα του Καλαφατάκη (36-53), αλλά μέχρι εκεί.Με τους Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Ξανθόπουλο και Μπράμο, οι πράσινοι έκαναν επιμέρους σκορ 12-6 στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου και πήγαν στην τέταρτη με προβάδισμα 26 πόντων (80-54).Στην -διαδικαστικού χαρακτήρα- τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έφτασαν την διαφορά και στο +31 (87-56) στο 32', με τρίποντο του Ξανθόπουλου, για να επικρατήσουν με το τελικό 97-72 του Ικαρου.Τα δεκάλεπτα: 22-10, 24-18, 34-26, 17-18.