Εγκλημα και τιμωρία!

Ενα χαμένο τετ α τετ του Ροτζέριο και ένα ολέθριο λάθος του Κυριακίδη στοίχισαν στον Λεβαδειακό την ήττα με 2-1 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Οι γηπεδούχοι ύστερα από 8 αγώνες χωρίς νίκη (τελευταία επιτυχία στις 17 Νοεμβρίου επί του Πλατανιά) πανηγύρισαν τρίποντο και πήραν ανάσα...Το παιχνίδι ξεκίνησε... στραβά για τον Πανιώνιο με τον τραυματισμό του Ανδράλα στο 5ο λεπτό και την αναγκαστική αλλαγή, με τον Παναγιωτούδη να περνάει στη θέση του.Οι κυανέρυθροι, ωστόσο ευτύχησαν να προηγηθούν στο 28' με εκπληκτικό γκολ
του Ανδρέα Σάμαρη σε φάση διαρκείας στα καρέ του Λεβαδειακού. Ο Σάμαρης εκτέλεση το φάουλ, ο Κυριακίδης απέκρουσε, ο Παναγιωτούδης στη συνέχεια σημάδεψε το δεξί δοκάρι και ο Σάμαρης αφού υποδέχθηκε τη μπάλα την έστειλε με πολύ όμορφο σουτ στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τους Νεοσμυρνιώτες.Οι Βοιωτοί, όμως κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια πριν βγει το ημίχρονο με τον... συνήθη ύποπτο, Στέλιο Βασιλείου. Από κάθετη πάσα του Νικολακάκη για τον Ροτζέριο, ο Βραζιλιάνος έκανε την παράλληλη σέντρα από δεξιά, με τον Βασιλείου να κάνει με προβολή το 1-1 για τον Λεβαδειακό. Το ημίχρονο έκλεισε με δυνατό σουτ του Γουνδουλάκη που έδιωξε σε κόρνερ ο Κυριακίδης.Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν κακό με τις δύο ομάδες να προσέχουν κυρίως τα μετόπισθεν. Ο Λεβαδειακός στο 78' έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ροτζέριο, ο οποίος πέρασε με εκπληκτικό τρόπο δύο αντιπάλους, αλλά την ώρα που βγήκε τετ α τετ με τον Περιστερίδη αντί να τον πλασάρει έκανε κάτι σαν... πάσα στον Πόι που ήταν δίπλα του με την μπάλα να φεύγει άουτ! Στο αμέσως επόμενο λεπτό (79') ο Πανιώνιος πήρε κεφάλι στο σκορ εξαιτίας σοβαρού λάθους του Κυριακίδη. Ο Σάμαρης εκτέλεσε φάουλ με γέμισμα από μακρινή απόσταση, η μπάλα κατευθυνόταν στην αγκαλιά του γκολκίπερ των Βοιωτών, ο οποίος, ωστόσο την έχασε από τα χέρια του και ο Γουνδουλάκης που ακολουθούσε τη φάση είπε... ευχαριστώ και με πλασέ έκανε το 2-1.Ο Παράσχος έβγαλε τον αμυντικό Χοσέμι και πέρασε τον επιθετικό Πινέιρο για να φτάσει στην ισοφάριση και παραλίγο ο Λεβαδειακός να δεχθεί και τρίτο γκολ, αφού ο Μενδρινός βγήκε στην κόντρα στο 87' πλασάροντας άουτ. Στο πεντάλεπτο των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι κι έτσι ο Πανιώνιος πήρε μια μεγάλη νίκη μετά από αρκετό καιρό.