Εκανε το καθήκον του ο Παναθηναϊκός

Ο Σάκης Τσιώλης παρέταξε τον Αστέρα με τον Μπαντή τερματοφύλακα, τους Τσαμπούρη, Χουανίτο, Πουλίδο και Πιπίνη στην άμυνα, τους Αλβαρες, Ουσέρο, Ναβάρο στην μεσαία γραμμή, τους Ράγιος, Φρανκού στις πτέρυγες και τον Περόνε στην κορυφή της επίθεσης της ομάδας της Τρίπολης.Με πολλά νέα πρόσωπα κατέβασε τον Παναθηναϊκό ο Φερέιρα. Ο Καρνέζης επέστρεψε κάτω από τα γκολπόστ, στην άμυνα
έπαιξαν οι Σεϊταρίδης, Μπουμσόνγκ, Καντέ και Σπυρόπουλος, αμυντικό χαφ ο Βιτόλο, με τους Νίνη και Κλέιτον εσωτερικούς χαφ, τον Μαρίνο δεξιά, τον Χριστοδουλόπουλο αριστερά και τον Πετρόπουλο στην κορυφή της επίθεσης.Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο 8' από γύρισμα του Πετρόπουλου, ο Μαρίνος δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Μπαντή και ο Σπυρόπουλος που βρέθηκε σε θέση βολής σούταρε άτσαλα άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, από μπαλιά του Ναβάρο, ο Φρανκού προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Καρνέζη, αλλά ο γκολκίπερ των πρασίνων μπλόκαρε εύκολα.Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Τσιώλης πέρασε τον Ροτζέριο αντί του Φρανκού, με τον Αστέρα να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να απειλεί με κάποια μακρινά σουτ του Ράγιος (56', 57') που έφυγαν άουτ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 58'. Ο Σπυρόπουλος έκανε τη σέντρα, ο Πετρόπουλος έστρωσε στον Κλέιτον, που απέφυγε διαδοχικά τους Πιπίνη, Χουανίτο, "ξάπλωσε" τον Μπαντή και πλάσαρε στην κενή εστία κάνοντας το 0-1.Ο σκόρερ και ο Μαρίνος, που φρόντισε να δεχθεί κάρτα για να συμπληρώσει 4, να εκτίσει με τον Παναιτωλικό και να είναι "καθαρός" στα play off, έδωσαν τις θέσεις τους στους Καραγκούνη και Μαυρία στο 60ό λεπτό, με τον Κάρα να έχει ένα καλό σουτ στο 74', που απέκρουσε ασταθώς ο Μπαντής, ενώ λίγο νωρίτερα (71') κεφαλιά του Ράγιος έφυγε άουτ.Οι δυο προπονητές έκλεισαν τις αλλαγές τους, με τον μεν Φερέιρα να περνάει τον Φουρλάνο στη θέση του Νίνη στο 75' και τον Τσιώλη να βάζει τον Σολάκη αντί του Αλβαρες και τον Μπρέσκα αντί του Ναβάρο δυο λεπτά αργότερα. Οι πράσινοι, όχι μόνο διαφύλαξαν το υπέρ τους σκορ, αλλά σημείωσαν και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις, ύστερα από συνδυασμό των Χριστοδουλόπουλου και Μαυρία, με τον πρώτο να τελειώνει ιδανικά τη φάση (0-2)...