Εκδίκηση στον τόπο του... εγκλήματος

Η ΑΕΚ δεν είναι απλά το αουτσάιντερ του αγώνα, είναι η ομάδα με ρόστερ που αν η ομάδα που το είχε  δεν λεγόταν ΑΕΚ θα κατέβαινε στο γήπεδο και θα ήταν ικανοποιημένη αν έφευγε με σκορ διαφοράς τερμάτων μικρότερη των τριών ή τεσσάρων γκολ. Μπορεί η ΑΕΚ να είναι τρίτη στο πρωτάθλημα, μπορεί η μέχρι τώρα παρουσία της, αν εξαιρέσουμε κάποια ατυχή αποτελέσματα ειδικά τον
τελευταίο καιρό, στην super league να είναι αξιοπρεπής αλλά ακόμη και οι ίδιοι οι ΑΕΚτζηδες παραδέχονται σαν έκπληξη ότι μετά από 20 αγώνες η ομάδα είναι τρίτη και στο -9 από τον Ολυμπιακό.Έκπληξη το να είναι τρίτη η ομάδα και τόσο ποσό από την κορυφή; Ναι το λέω και εγώ, το λέμε και οι περισσότεροι και η αίτια είναι ότι όσο και αν θέλουμε να έχουμε την ομάδα ψηλά, όσο και αν ξέρουμε την ΑΕΚ σαν ομάδα που πρωταγωνιστεί και κοντράρει στα ίσια Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, το φετινό υλικό της ομάδας με άλλη φανέλα θα ήταν το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό παρέα με την Δόξα Δράμας.Από την άλλη ο Ολυμπιακός έχει την καλύτερη ομάδα του την τελευταία δεκαετία, εκτός του ότι είναι πολύ δουλευμένο σύνολο έχει και ποιοτικούς και ταχείς ποδοσφαιριστές που ο καθένας μπορεί να κρίνει την έκβαση τέτοιων αγώνων με μια προσωπική τους ενέργεια. Τζιμπουρ, Μιραλας, Ιμπαγασα είναι μια τριπλέτα μπροστά που μπορεί να τρυπήσει όχι τραγικές άμυνες όπως της ΑΕΚ αλλά ομάδες ακόμη και σαν την Ντόρτμουντ και την Αρσεναλ. Για αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν λέω ότι ο Ολυμπιακός είναι μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη, αλλά σίγουρα είναι μια πολύ επικίνδυνη ομάδα που αν βρεθεί σε καλή μέρα και με την βοήθεια της έδρας της μπορεί εύκολα να «καθαρίσει» σε μερικά λεπτά αυτήν την ΑΕΚ.Και αυτό το «καθαρίσει» είναι και το σημείο που θα πρέπει ο Δικέφαλος να προσέξει πολύ. Είμαι πεπεισμένος (έχοντας παρακολουθήσει τον τρόπο που ο Ολυμπιακός προσεγγίζει τα παιχνίδια του) ότι στο πρώτο τέταρτο η ομάδα του Πειραιά θα έχει βγάλει τρεις με τέσσερις τελικές στο παιχνίδι, κάποιες εξ αυτών μπορεί να είναι μεγάλες ευκαιρίες ή και γκολ. Θα είναι καλό η ΑΕΚ να αποφύγει να δεχθεί ένα γρήγορο γκολ, με την αργή όμως άμυνα που έχει, είναι σίγουρο πως τα πρώτα λεπτά θα δυσκολευτεί να πιάσει τους γρήγορους επιθετικούς του Ολυμπιακού ή να καταφέρει να φυλάξει σωστά τις κάθετες  πάσες του Ιμπαγάσα. Εκεί ίσως χρειαστεί η τύχη για την ΑΕΚ για να μπορέσει να βγάλει τα πιεστικά πρώτα δεκαπέντε λεπτά του Ολυμπιακού με μηδέν παθητικό. Μην ξεχνάμε το περσινό παιχνίδι, που το σκορ άνοιξε στο 1’ και στο 6’ ήταν ήδη 2-0. Ένα τέτοιο ματς σπάνια δεν ξεφεύγει σε σκορ και η Ένωση υποψιασμένη πλέον πρέπει να είναι πολύ πιο προσεκτική τα πρώτα λεπτά.Από εκεί και περά, τα πάντα είναι τακτική. Είναι γεγονός ότι ο Ολυμπιακός βγάζει στο παιχνίδι του νεκρά διαστήματα. Μπορεί για δέκα λεπτά να είναι πολύ κάλος, να σε «πατήσει» που λέμε ποδοσφαιρικά και στην συνεχεία ως δια μαγείας να εξαφανιστεί από το γήπεδο. Αν η ΑΕΚ ανταπεξέλθει σε αυτό το καλό ποδοσφαιρικό δεκάλεπτο-τεταρτο του Ολυμπιακού, μπορεί στην  συνεχεία να κάνει και εκείνη το παιχνίδι της, να κυκλοφο