Εκπληξη στο Περιστέρι, εκτός Κυπέλλου ο φιναλίστ

Το Κύπελλο είναι ο θεσμός των εκπλήξεων κάτι που επιβεβαιώθηκε στο Περιστέρι, με τον Ολυμπιακό Βόλου να παίρνει την ισοπαλία 2-2 από τον Ατρόμητο, πετώντας τον φιναλίστ των τελευταίων δύο ετών εκτός συνέχειας, με τους ερυθρόλευκους της Μαγνησίας να τσεκάρουν το εισιτήριο για τους "16", όπου θα τεθούν αντιμέτωποι με τον Αστέρα Τρίπολης!Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Ατρόμητο, ο οποίος άνοιξε
το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Επστάιν, ύστερα από σέντρα του Μπέλιτς.Οι Περιστεριώτες ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και θα μπορούσαν να σκοράρουν και δεύτερο τέρμα στο 44', όταν ο Επστάιν επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκίτκου.Οι Βολιώτες πλήρωσαν με το... ίδιο νόμισμα τους γηπεδούχους στην αρχή του β' μέρους, καθώς στο 48' σε φάση διαρκείας στα καρέ του Ράντμαν, ο Πινδώνης επωφελήθηκε και με σουτ ισοφάρισε για τους ερυθρόλευκους σε 1-1.Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 54' να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Ράντμαν να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ τη γυριστή κεφαλιά του Μπακαγιόκο!Ο Ατρόμητος "απάντησε" στο 67', όταν ο Δημούτσος μπήκε στην περιοχή και σούταρε με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό, να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και να περνάει κόρνερ!  Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κούτσι πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά από φάουλ του Επστάιν, με τον Γκίτκο να διώχνει σε κόρνερ. Ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού Βόλου επενέβη σωτήρια και στο 72' σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο.Τελικά, ο Ατρόμητος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, αφού η ασφυκτική πίεση των τελευταία λεπτών απέφερε καρπούς. Στο 73', λοιπόν, ο Επστάιν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ιγκλέσιας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Λαζαρίδης με νέα κεφαλιά έκανε το 2-1 για τους κυανόλευκους.Στα τελευταία λεπτά οι Βολιώτες έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να φτάσουν στην ισοφάριση που θα τους χάριζε την πρόκριση, με τον Ανιέντε, την χρυσή αλλαγή του Σούλη Παπαδόπουλου να τα καταφέρνει με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 91', γκολ για το οποίο φέρει ευθύνη και ο Ράντμαν. Ετσι, οι ερυθρόλευκοι της Μαγνησίας πήραν το εισιτήριο για τους "16".Ατρόμητος (Ντούσαν Μπάγιεβιτς): Ράντμαν, Γιαννούλης (52' Καραγκούνης), Σκόνδρας, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Δημούτσος (90' Νάστος), Ιγκλέσιας, Επστάιν, Μπρίτο, Καραμάνος, Μπέλιτς (61' Κούτσι).Ολυμπιακός Βόλου (Σούλης Παπαδόπουλος): Γκίτκος, Παλαιολόγος, Γκότοβος, Κατσιαρός, Γόγολος, Τσιάτσιος, Πινδώνης, Ογιαρμπίντε (92' Γαλάνης), Γενγκά, Μπολάτι, Μπακαγιόκο (82' Κουίντα).