Εκτός ημιτελικών Ευρωμπάσκετ η Ελλάδα, ήττα 64-56 από τη Γαλλία

Η Ελλάδα κρατούσε το προβάδισμα του αγώνα για τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέταρτο και κρίσιμο ο Πάρκερ αποδείχθηκε... too much για τους διεθνείς. Η Εθνική έπαιξε επική άμυνα, όμως πλήρωσε τα νεκρά διαστήματά της στην επίθεση και την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και ψυχραιμίας στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να ηττηθεί 64-56 στον τρίτο προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Πλέον, η Ελλάδα
θα παίξει τον... τελικό της την Παρασκευή (16/9) κόντρα στον ηττημένο της αναμέτρησης Ρωσία - Σερβία για να διεκδικήσει την πρόκρισή της στο προολυμπιακό τουρνουά. Η εξέλιξη του αγώνα:Το ξεκίνημα της Εθνικής ήταν εκρηκτικό! Οι διεθνείς εκμεταλλεύτηκαν την άμυνας ζώνης του Κολέ και τις κακές επιθετικές επιλογές του Νοά και έτρεξαν ένα σερί 7-0 στα πρώτα δύο λεπτά. Οι γάλλοι μείωσαν (7-4), όμως ο Μπουρούσης, ο Καλάθης και ο Φώτσης έστειλαν τη διαφορά στο +11 (15-4) στο 6'.Κάπου εκεί όμως ήρθε το πρώτο... κόλλημα στην επίθεση, με αποτέλεσμα η Εθνική να μην σκοράρει για τρεισήμισι λεπτά και οι γάλλοι να κάνουν ένα σερί 8-0 για το 15-12 του 9', με την μεγάλη ζημιά να την κάνει ο Νάντο Ντε Κολό.Η πρώτη περίοδος έληξε με την Ελλάδα στο +3 (17-14), που σε ένα λεπτό έγινε +7 (21-14)! Και πάλι, όμως, ο Ντε Κολό δεν μας άφησε σε... ησυχία και έτσι πολύ γρήγορα η Γαλλία έφερε τον προημιτελικό στα ίσα (21-21, 12'20'') με τον γκαρντ της Βαλένθια να έχει φτάσει σε εκείνο το σημείο τους 12 πόντους!Η ζημιά στην -κατά τα άλλα καταπληκτική άμυνα της Ελλάδας- γινόταν στα ριμπάουντ, όμως ευτυχώς οι γάλλοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις επιπλέον επιθέσεις. Στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου πήρε μπρος στην επίθεση και ο Μπουρούσης κι έτσι η Εθνική κράτησε το προβάδισμά της μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (31-27, 20').Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Κολέ πέρασε τον Τραορέ στο παρκέ, αφού ο Νοά δεν μπορούσε να βρει λύσεις κόντρα στον Μπουρούση. Ο γάλλος σέντερ έκανε ζημιά, αφού πήρε το μεγαλύτερο κομμάτι των επιθέσεων της ομάδας του, όμως αν είχαμε ξεκολλήσει εμείς στην επίθεση, τότε η διαφορά θα ήταν σίγουρα μεγαλύτερη από το +3 του 30' (43-40).Είναι ενδεικτικό ότι για 3 λεπτά είχαμε μείνει -πάλι- χωρίς πόντο, με τους γάλλους να μην μπορούν να προηγηθούν σε κανένα σημείο, ακόμα και όταν ισοφάρισαν με τον Πάρκερ στο 27'20'' (40-40).Αυτό έγινε τελικά -για πρώτη φορά στο παιχνίδι- στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Μπορεί να προηγηθήκαμε 45-40 στο 30'20'', όμως μέσα σε δύο λεπτά οι γάλλοι έτρεξαν ένα γρήγορο 9-0 με τον Πάρκερ να αναλαμβάνει τα ηνία της ομάδας του και τον Μπράμο να κάνει 2-3 λάθη σε πολύ κρίσιμο σημείο.Δυστυχώς, χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση στο πρώτο πεντάλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν ο Πάρκερ και ο Μπατούμ που έστειλαν την Γαλλία στο +6 (50-56, 36'), με τον αρχηγό των τρικολόρ να παίρνει πάνω του την ομάδα ακριβώς στο χρονικό σημείο που έπρεπε.Αν προσθέσουμε σε αυτό και τις χαμένες ελεύθερες βολές στα τελευταία λεπτά, αλλά και 2-3 χαμένα ελεύθερα τρίποντα, τότε γίνεται αντιληπτό το γιατί δεν κατάφερε η Ελλάδα να γυρίσει το αποτέλεσ