Εμεινε εκτός τελικού ο Πιστόριους

Ο Οσκαρ Πιστόριους δεν κατάφερε να κάνει το θαύμα και να προκριθεί στον τελικό των 400μ. του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος στίβου. Οχι, βέβαια, ότι αυτό μειώνει στο παραμικρό την προσπάθειά του. Ο νοτιοαφρικανός τερμάτισε στην τελευταία θέση της ημιτελικής του σειράς με χρόνο 45,39 και έμεινε εκτός τελικού, όμως και μόνο η συμμετοχή του στο τουρνουά του Νταεγού αποτελεί από μόνη της μια ιστορική στιγμή.Υπενθυμίζουμε
ότι ο Πιστόριους είναι ο πρώτος αθλητής με αναπηρία που πήρε μέρος σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα αρτιμελών αθλητών."Ο μεγαλύτερος στόχος μου εδώ ήταν να προσπαθήσω να τρέξω στον ημιτελικό και αυτό το κατάφερε", δήλωσε μετά την κούρσα του."Το να έπαιρνα και την πρόκριση στον τελικό, δεν θα ήταν απλά αδύνατο: θα έπρεπε να γίνει ένα θαύμα", συμπλήρωσε.Ο Πιστόριους έπιασε φέτος και το όριο για τους Αγώνες του Λονδίνου και αν όλα πάνε καλά, το επόμενο καλοκαίρι θα γράψει ιστορία, αφού θα γίνει ο πρώτος αθλητής με αναπηρία που θα αγωνιστεί σε Ολυμπιακούς Αγώνες.