Εμεινε στο ΟΑΚΑ, μπαίνει σε περιπέτειες

Λίγες μέρες μετά τη σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού, ο Ολυμπιακός... ξεχάστηκε στο ΟΑΚΑ, παρουσιάστηκε κατώτερος του αναμενομένου, κατέρρευσε στο β' ημίχρονο και ηττήθηκε 61-79 στο ΣΕΦ από την Ζαλγκίρις ΚάουναςΔεύτερη ήττα σε τρία παιχνίδια για τον πρωταθλητή Ευρώπης στην Euroleague.
Η ομάδα του Μπαρτζώκα ξεκίνησε καλά, είχε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια παραδόθηκε στις ορέξεις των λιθουανών. Με τον Σπανούλη μπλοκαρισμένο από την εξαιρετική άμυνα της Ζαλγκίρις, ο Ολυμπιακός δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση, είχε κακές επιλογές και ήταν άστοχος. Αντίθετα, οι παίκτες του Πλάθα ανέβασαν κατακόρυφα τα ποσοστά τους στο β' ημίχρονο και φτάνοντας την διαφορά μέχρι και τους 22 πόντους φεύγουν από το ΣΕΦ με μία σημαντική νίκη, βάζοντας σε περιπέτειες τους ερυθρολεύκους.Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά και με σερί 8-0 στα πρώτα 4' απέκτησε ένα προβάδισμα, το οποίο όμως οι λιθουανοί σιγά σιγά ροκάνισαν βελτιώνοντας την αμυντική τους λειτουργία. Προσωρινά μάλιστα και ενώ απουσίαζε ο Σπανούλης, προηγήθηκαν με 12-11, αλλά οι ερυθρόλευκοι πήραν πόντους από Πρίντεζη και Αντιτς, που βοήθησαν για να λήξει η α' περίοδος με προβάδισμα τριών πόντων (17-14).Το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα και στην β' περίοδο, με την Ζαλγκίρις να κλείνει τον Σπανούλη, αφήνοντας ανοιχτή την περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός δεν το εκμεταλλεύτηκε, αλλά πήρε βοήθειες από τον Χάινς, ενώ και ο Σπανούλης πέτυχε σημαντικά καλάθια και με την άμυνα προσαρμοσμένη πάνω του. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, αλλά η καλή άμυνα του Ολυμπιακού στα δύο τελευταία λεπτά του επέτρεψε να αποσυρθεί στα αποδυτήρια με διαφορά έξι πόντων.Στην γ' περίοδο η Ζαλγκίρις έσφιξε περισσότερο την άμυνά της και ο Ολυμπιακός, έχοντας τον Σπανούλη στον πάγκο, αγκομαχούσε στην επίθεση. Με όπλο την άμυνά τους και τον Πόποβιτς να φορτώνει συνεχώς το ερυθρόλευκο καλάθι , οι λιθουανοί έτρεξαν ένα σερί 19-3, παίρνοντας προβάδισμα εννιά πόντων (45-54) δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η επιστροφή του Σπανούλη στο παρκέ έδωσε προσωρινά ανάσα, αλλά οι λιθουανοί είχαν ψυχολογία και έκλεισαν το 10λεπτο με την διαφορά στη μέγιστη τιμή (49-59).Ο Ολυμπιακός στην δ' περίοδο όχι μόνο ήταν άστοχος, αλλά ουσιαστικά κατέρρευσε και η Ζαλγκίρις δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία. Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας σε "τρελά" τρίποντα εκτόξευσαν την διαφορά στους 22 πόντους (49-71 έξι λεπτά πριν το τέλος). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα προσπάθησαν να αντιδράσουν και απάντησαν με σερί 7-0, αλλά οι λιθουανοί διατήρησαν την ψυχραιμία τους επανέφεραν την διαφορά γύρω στους είκοσι πόντους και πήραν τελικά μία εύκολη νίκη στο ΣΕΦ