Ενα βήμα μπρος, δύο βήματα πίσω

Μετά από δύο καλές εμφανίσεις και θετικά αποτελέσματα κόντρα στη Τότεναμ και την Skoda Ξάνθη, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο... κακό του πρόσωπο, αφού με άθλια εικόνα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αρη, που έφυγε με την ισοπαλία (1-1) από το ΟΑΚΑ. Το σκορ άνοιξε στο 74' ο Χριστοδουλόπουλος με πέναλτι (αποβλήθηκε στη φάση ο Παπαζαχαρίας),
ισοφάρισε ο Γιαννιώτας με κεφαλιά στο 89'. Ο Βελλιδης κράτησε την ισοπαλία με την επέμβαση του αγώνα στις καθυστερήσεις σε ψαλιδάκι του Φορναρόλι. Αγνοεί τη νίκη εντός έδρας ο ΠΑΟΦερέιρα παρέταξε τον Παναθηναϊκό με 4-2-3-1. Ο Καρνέζης ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Σεϊταρίδη, Πίντο, Βελάσκες και Σπυρόπουλο στην άμυνα, τους Βιτόλο, Μαρίνο αμυντικά χαφ, τον Κουίνσι αριστερά, τον Ζέκα δεξιά και τον Χριστόδουλόπουλο πίσω από τον Τοτσέ.Το τεχνικό δίδυμο του Αρη (Πασιαλής-Μπουγιουκλής) κατέβασε τον Αρη με 4-3-3. Ο Βελλίδης κάτω από την εστία, με τους Ψυχογιό, Πουλίδο, Παπαζαχαρία, Μαργαρίτη στην άμυνα, τον Κοέλιο σε ρόλο κόφτη, με τους Οικονομόπουλο και Παπαστεριανό μπροστά του στην μεσαία γραμμή, τον Καζναφέρη αριστερά, τον Γιαννιώτα δεξιά και τον Αγκάνθο στην κορυφή της επίθεσης.Ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή (σε κάποια στιγμή η στατιστική υπηρεσία έδειξε 80%-20% κατοχή της μπάλας), ωστόσο η πολυπρόσωπη μεσαία γραμμή και άμυνα του Αρη δεν επέτρεψε στους πράσινους να απειλήσουν ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος, την ώρα που οι κίτρινοι είχαν 2-3 προσπάθειες με τον πιο ποιοτικό τους παίκτες τον Ισπανό Αγκάνθο, αλλά ο Καρνέζης ήταν σταθερός σ' ένα ακόμη ματς.Με την έναρξη της επανάληψης ο Σισοκό πέρασε στη θέση του Μαρίνου κάνοντας πιο δημιουργικό το Τριφύλλι, αλλά οι πράσινοι δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους προς την περιοχή του Βελλίδη με τον Αγκάνθο να έχει την καλύτερη στιγμή στο 55', παιρνώντας 3 αμυντικούς, αλλά το πλασέ του αποτέλεσε εύκολη λεία για τον Καρνέζη.Οι πράσινοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε φράγμα του Πουλίδο πάνω στον Χριστοδουλόπουλο στο 59', σε μια δύσκολη φάση, απ' την άποψη ότι ήταν στο όριο της μεγάλης περιοχής (λίγο μέσα-λίγο έξω...), αλλά ούτως ή άλλως ο Καλογερόπουλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ο Φερέιρα πέρασε και τον Μαυρία αντί του Ζέκα με τον Παναθηναϊκο να πιέζει για το γκολ.Η λύτρωση τελικά ήρθε στο 74' για τους πράσινους, με τον Τοτσε να βγάζει κάθετη στον Σισοκό, τον οποίο τράβηξε ο Παπαζαχαρίας κι ενώ ο Ιβοριανός ήταν σε προφανη θέση για γκολ. Πέναλτι και κόκκινη κάρτα για τον αμυντικό του Αρη. Ο Χριστοδουλόπουλος από την άσπρη βούλα έστειλε από τη μία πλευρά τον Βελλίδη και από την άλλη τη μπάλα κάνοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.Οι πράσινοι είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το παιχνίδι στο 80', όταν ο Κουίνσι βρέθηκε σε θέση για γκολ, αλλά αντί να επιλέξει κάποια γωνία σούταρε πάνω στον Βελλίδη. Ο Αρης παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο κυνήγησε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά και δικαιώθηκε σκοράροντας ένα πολύ όμορφο σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ. Με τον Παπαστεριανό να βγάζει τη σέντρα για τον αφύλαχτο Γιαννιώτα που με κεφαλιά - ψαράκι ισοφάρισε σε 1-1 για τους κίτρινους πο