Ενθαρρυντική πρεμιέρα στην Α1

Το πρωτάθλημα της Α1 ξεκίνησε με καθυστέρηση, οι οιωνοί δεν ήταν ενθαρρυντικοί, αλλά τα ματς της πρεμιέρας, άφησαν πολλές... υποσχέσεις για το μέλλον.Οι αγώνες ξεκίνησαν με μία εβδομάδα καθυστέρηση, λόγω τηλεοπτικών δικαιωμάτων, ωστόσο, φαίνεται πως άξιζε η αναμονή. Βέβαια, η ΚΑΕ δεν κέρδισαν κάτι ουσιαστικό, καθώς η συμφωνία με την ΕΡΤ δεν άλλαξε, αλλά αυτά είναι περασμένα ξεχασμένα...Ας κοιτάξουμε το μέλλον, το οποίο με βάση τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής είναι άκρως ενθαρρυντικά.
Κι αυτό, γιατί με εξαίρεση τα ματς του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, όλα τα υπόλοιπα είχαν χαρακτήρα ντέρμπι.Ο Ολυμπιακός καθάρισε έστω και στην τελευταία περίοδο τον ΠΑΟΚ, ενώ και ο Παναθηναϊκός πέρασε σχετικά εύκολα από το Αλεξάνδρειο, ανοίγοντας τη διαφορά στο ματς με τον Αρη, στο δεύτερο ημίχρονο.Από εκεί και πέρα, όμως, τα ματς ήταν... χορταστικά.Σίγουρα, σε ποιότητα το πρωτάθλημα έχει χάσει σε σχέση με το παρελθόν, ωστόσο, το επίπεδο είναι και πάλι αξιοπρεπές, ενώ κανείς δεν μπορεί να κάνει με ασφάλεια προγνωστικά για την τελική κατάταξη.Οι ομάδες από την τρίτη θέση και κάτω μοιάζουν να βρίσκονται στην ίδια μοίρα και η μάχη αναμένεται συγκλονιστική.Το πιο χαρακτηριστικό της πρεμιέρας είναι πως όλα τα ματς, πλην αυτών Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, κρίθηκαν στο καλάθι!Ολα τα ματς ανέδειξαν νικητή με διαφορά μόλις δύο πόντων!Ο Ηλυσιακός νίκησε την Καβάλα 68-66, το Περιστέρι τον Πανελευσινιακό με 77-75, ο Πανιώνιος τον ΚΑΟΔ με 64-62, ο Ικαρος τον Απόλλωνα Πάτρας με 67-65, ενώ το κορυφαίο ματς της πρεμιέρας έγινε στη Ρόδο.Επειτα από συγκλονιστική μάχη, ο Κολοσσός νίκησε 82-80 τον ΑΓΟΡ, σε ένα ματς που κρίθηκε έπειτα από δύο παρατάσεις!Δυστυχώς, λόγω των καθυστερήσεων, στην πρεμιέρα ο φίλαθλος κόσμος είδε από την κρατική τηλεόραση, μόνο τα ματς των δύο αιώνιων. Στη συνέχεια, όμως, θα έχει την ευκαιρία να "καμαρώσει" και τις υπόλοιπες ομάδες και είναι βέβαιο πως θα διαπιστώσει ότι αξίζει τον κόπο να αφιερώσει λίγο από το χρόνο του για να παρακολουθήσει τις προσπάθειές τους.Οσο κι αν η αναβολή... πλήγωσε τη φήμη του αθλήματος, το μπάσκετ είναι ακόμη ζωντανό και μπορεί να επιβιώσει ακόμη και με λιγότερα χρήματα από την ΕΡΤ...