Επαιξε ένα δεκάλεπτο, νίκησε το Μαυροβούνιο η Εθνική 71-55 για την 4η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ

19:51 4/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Για να κερδίσεις έναν αγώνα μπάσκετ, πρέπει να βάλεις την μπάλα στο καλάθι. Δυστυχώς, δεν φτάνει μόνο η καλή άμυνα. Ευτυχώς, οι διεθνείς το θυμήθηκαν αυτό στην τρίτη περίοδο κόντρα στο Μαυροβούνιο και μετέτρεψαν ένα αμφίρροπο παιχνίδι σε... περίπατο, επικρατώντας με 71-55, για την αγωνιστική του 3ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ. Με αυτή τη νίκη, η Ελλάδα εξασφάλισε κατά 99% την παρουσία της στην
επόμενη φάση του τουρνουά και μετά την αυριανή κόντρα με την Κροατία θα δει ακριβώς σε ποια θέση του ομίλου θα τερματίσει. Αλλαγές στην αρχική πεντάδαΟ Ζούρος ξεκίνησε την αναμέτρηση με τρεις αλλαγές σε σχέση με την αρχική πεντάδα που είχε χρησιμοποιήσει στα τρία πρώτα ματς. Ετσι, τους Ζήση και Μπουρούση συμπλήρωσαν αυτή τη φορά οι Ξανθόπουλος, Μπράμος και Κουφός.Ξεκίνησαν καλύτερα οι μαυροβούνιοιΟι μαυροβούνιοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήραν μια μικρή διαφορά 6 πόντων (2-8, 3`30``), όμως ο Κουφός ήταν εκεί για να κρατήσει την Εθνική κοντά στο σκορ (9-8, 5`). Τα δύο γρήγορα φάουλ του, όμως, ανάγκασαν τον Ζούρο να τον τραβήξει στον πάγκο.Παρόλα αυτά, οι δύο ομάδες παρέμειναν δίπλα-δίπλα στην πρώτη περίοδο (21-18, 10`), στην οποία την ζημιά στην Ελλάδα έκαναν οι Μπιέλιτσα και Σκεπάνοβιτς.Κακοποίηση του μπάσκετΤο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν απλά κακό! Τόσο κακό, που σε επτά λεπτά παιχνιδιού το επιμέρους σκορ ήταν 5-6! Η Εθνική έπαιζε εξαιρετική άμυνα, σβήνοντας τους μαυροβούνιους, όμως οι επιλογές στην επίθεση ήταν τραγικές με πάρα πολλά λάθη και άστοχα, βεβιασμένα σουτ (32-31, 20`).Και ξαφνικά... μπάσκετ!Προφανώς, ο Ζούρος κάτι είπε στα αποδυτήρια, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, που ξύπνησε τους διεθνείς. Δεν ξέρουμε τι ήταν αυτό, όμως την έκανε την δουλειά του, αφού στην τρίτη περίοδο, επιτέλους είδαμε μπάσκετ υψηλού επιπέδου!Η Εθνική έτρεξε ένα σερί 19-0 (!) και μετέτρεψε το 32-33 του 21` στο 51-33 του 26`30``, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Φώτση, Κουφό και Βασιλειάδη, ο οποίος -επιτέλους- έδειξε τα επιθετικά προσόντα που είχε... ξεχάσει στα πρώτα ματς (3/4 τρίποντα)!Σε αυτό το πεντάλεπτο (και κάτι), η Ελλάδα έπαιξε καταπληκτική άμυνα και ξεχύθηκε στους αιφνιδιασμούς, τσακίζοντας όλα τα συστήματα των μαυροβούνιων, που έχασαν τα... αυγά και τα πασχάλια.Συντήρηση...Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι διεθνείς συντήρησαν σχετικά εύκολα τη διαφορά των 17 πόντων με την οποία προηγούνταν στο 30` (58-41), αφού οι μαυροβούνιοι μπλέχτηκαν στην εξαιρετική άμυνά τους.Ο Κουφός ανέλαβε πρωτοβουλίες και στις δύο άκρες του γηπέδου και με τον Φώτση να βοηθάει, η Εθνική έφτασε -τελικά- εύκολα στο 71-55.