Επαιξε όσο χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός

21:13 3/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αντιμετώπισε προβλήματα από το αξιόμαχο συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου, ωστόσο κατάφερε στο τέλος να ανοίξει την διαφορά και να πάρει την νίκη, που την διατηρεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Τραυματίας αποχώρησε από το γήπεδο ο Μάικ Μπατίστ.Καϊμακόγλου, Λόγκαν, Νικ Καλάθης και Μάριτς οι καλύτεροι για τους πράσινους, ενώ για τον Δικέφαλο του Βορρά οι Ντικούδης και Παππάς έκαναν εξαιρετική εμφάνισηΠΑΟΚ
προηγήθηκε με 6-9, ενώ ένα σερί 6-0 από τον Παναθηναϊκό του έδωσε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα (12-9). Στο 9' ο Αλεξιτς με τρίποντο ισοφάρισε σε 14-14 ενώ ο Παππάς με ένα δικό του σουτ τριών πόντων με ταμπλό στα 5'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου έγραψε το 15-18.Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να έχουν το προβάδισμα (17-19, 19-20), μέχρι που στο 12' ο Διαμαντίδης ξαναπέρασε στο παρκέ. Οι πράσινοι ξέφυγαν με 24-20, όμως και πάλι δεν κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Μία τεχνική ποινή στον αρχηγό Δημήτρη Διαμαντίδης, έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να πάρει και πάλι το προβάδισμα (24-25) με τον Ντικούδη.Ωστόσο, στο 17' με ένα τρίποντο του Καϊμακόγλου ο Παναθηναϊκος ξέφυγε για πρώτη φορά με 5 πόντους διαφορά (30-25), έστω κι αν ο ΠΑΟΚ βρήκε άμεσα τις λύσεις και ισοφάρισε σε 32-32. Ενα σερί 5-0, απόρροια κι ενός μακρινού εύστοχου σουτ τριών πόντων του Καϊμακόγλου οι γηπεδούχοι έφυγαν για τα αποδυτήρια στο +5 (37-32).Μέσα σε ένα δίλεπτο στο β' ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με 8 (42-34), ενώ ο τραυματισμός του Γιαννακίδη στέρησε μία οργανωτική λύση από τον ΠΑΟΚ. Με όπλο την καλή τους άμυνα που υποχρέωσε σε ορισμένα λάθη τον αντίπαλο, οι "πράσινοι" ξέφυγαν με 10 πόντους διαφορά (51-41).Μπορεί ο Ντικούδης να μείωσε άμεσα στην επόμενη φάση, αλλά τελικά ο Καϊμακόγλου με τρίποντο έστειλε τη διαφορά και στους 11 πόντους (54-43). Ο Παππάς έδωσε λύσεις στην ομάδα του, αλλά τελικά ο Καλάθης με λέι απ έγραψε το 58-47 στο 30ο λεπτό του αγώνα.Στο δ' δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε ακόμα πιο δυνατά και καθάρισε το ματς. Ωστόσο, στο 33', ο Μπατίστ στραβοπάτησε άσχημα κι έφυγε για τον πάγκο κουτσαίνοντας, με τη μισή ομάδα να πέφτει πάνω του, καθώς ακολουθεί και το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για τον τελικό του Κυπέλλου σε μία εβδομάδα.Τα δεκάλεπτα: 15-18, 22-14, 21-15, 27-18.