Επεσε από την Ακρόπολη και βρήκε πορτοφόλι

Με το υποψήφιο επενδυτικό δίδυμο (Βιντιάδης-Χάρις) να βρίσκεται στα επίσημα του ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ πέτυχε το πρώτο της γκολ στο πρωτάθλμα με σκόρερ τον Γιάγκο στο 58', όμως δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της πρώτης της νίκης στη φετινή Σούπερ Λίγκα, καθώς ο Αρης στην δεύτερη τελική (!) του στο ματς και μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε στο 74', ισοφάρισε με τον
Αγκάνθο σε 1-1 σκορπίζοντας την απογοήτευση στην ΕνωσηΑΕΚ ήταν κινητική και είχε διάθεση για να παίξει ποδόσφαιρο, να φτιάξει φάσεις και να σκοράρει. Στο 13ο λεπτό ο Κορδέρο έκανε το φαλτσαριστό σουτ αναγκάζοντας τον Διούδη σε σωτήρια επέμβαση σε κόρνερ.Η Ενωση είχε την υπεροχή, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Αρη, που αμυνόταν με δέκα παίκτες πίσω από την μπάλα.Στο 32' από έξοχη πάσα του Κορδέρο, ο Φούντας βγήκε σε θέση βολής από πλάγια, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Διούδη.Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών ο Λαγός τραυματίστηκε και παραχώρησε τη θέση του στον -πρώην Αρειανό- Κατίδη, ο οποίος έδωσε ώθηση στην ΑΕΚ που πίεσε περισσότερο.Μάλιστα, στο 46' ο Κατίδης, ύστερα από σέντρα του Βλάχου, κατέβασε ωραία τη μπάλα και σούταρε λίγο άουτ από την αριστερή γωνία του Διούδη. Στο 56' από συνδυασμό Κορδέρο-Βλάχου-Κατσικοκέρη, ο τελευταίος σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.Η Ενωση πίεζε και βρήκε τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα από στημένη φάση στο 58', όταν μετά από κόρνερ του Ρίκκα, ο Γιάγκο με κεφαλιά προς τα πίσω έκανε το 1-0.Ο Αρης αναγκάστηκε να βγει από το... καβούκι του και έκανε την πρώτη του τελική στο 60ό λεπτό (!) με τον Κοέλιο να σουτάρει στα πουλιά! Στην δεύτερη τελική όμως βρήκε δίχτυα! Από λάθος του Κατίδη, ο Καπετάνος έγινε κάτοχος της μπάλας και έβγαλε κάθετη για τον Αγκάνθο, ο οποίος από θέση τετ α τετ πλάσαρε τον Κωνσταντόπουλο και ισοφάρισε σε 1-1.Ο Βλάχος πέρασε και τον Φουρτάδο στο τελευταίο δεκάλεπτο παίζοντας με δίδυμο στην επίθεση (4-4-2), αλλά το... σοκ της ισοφάρισης ήταν μεγάλο για την Ενωση, που δεν μπόρεσε να πετύχει δεύτερο τέρμα και έτσι το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, που σύμφωνα με την εικόνα της αναμέτρησης αδικεί την ΑΕΚ και περιποιεί μεγάλη τιμή στον Αρη...